Комисията по правни въпроси в ЕП даде зелена светлина на Директива за авторското право в цифровия единен пазар, предложена от ЕК, въпреки че някои от разпоредбите в нея предизвикаха сериозни дебати. Най-спорен е член 13, който според експерти може напълно да промени интернет. Той предвижда всички доставчици на интернет услуги да въведат задължителни филтри за следене, разпознаване и триене на съдържание, което е в разрез с авторските права. Чрез тези филтри в реално време ще сканират всяка информация (видео, аудио, текстове, скрийншоти, и др.), която се качва и споделя в онлайн платформите. Подобна промяна сериозно ще засегне и сайтове като Wikipedia. Противниците на разпоредбата твърдят, че така се създават предпоставки за масова цензура и това ще убие по-малките интернет платформи, тъй като технологията за подобни филтри е скъпа и с нея разполагат само интернет гиганти като Google, Facebook и YouTube.

Около член 11 от директивата също се разгоря дебат. Той предвижда всяка държава – членка на ЕС, да разработи нови правила за авторско право в сферата на разпространението на новини. За да се качи линк към новинарско съдържание, то това трябва да бъде направено по начин, който отговаря на наложените ограничения и на изискванията в законодателствата на всички 28 страни членки, или пък ще трябва да се получи специално разрешение за това.

След одобряването на директивата от правната комисия на ЕП предстои разглеждането й в пленарната зала. Гласуването се очаква през декември 2018 г. или в първата половина на 2019 г.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar