Възрастна лекарка получи 5,5 години затвор в Русия, защото критикувала войната в Украйна. Делото срещу нея привлече голямо внимание, както заради факта че са изказване може да се влезе в затвора, така и защото срещу 68-годишната Надежда Буянова практически няма доказателства.

Присъдата е по обвинения, че възрастната педиатърка е „разпространявала фалшиви новини за руската армия“. Случаят е от началото на 2024 г., когато в социалните мрежи се появява клип. В него 34-годишната Анастасия Акиншина обвинява лекарката, която е прегледала 7-годишния ѝ син, че говори срещу войната и обижда бащата на момчето, който е убит в Украйна. Тя настоява Буянова да бъде наказана.

Клипът бързо събира много гледания, като го споделят редица канали в „Телеграм“, които поддържат инвазията на Русия в Украйна. От случая започва да се интересува и коментира председателя на Следствения комитет на РФ Александър Бастрикин. Адвокатът на Буянова казва, че това е предопределило съдбата на педиатърката, защото служителите в прокуратурата и съда са се почувствали задължени да вземат мерки срещу нея, след като високопоставена фигура като Бастрикин следи делото лично.

Възрастната педиатърка е арестувана. Полиция претърсва дома ѝ, като чупи прозорци и мебели. Повдигнати са ѝ обвинения и съдия я остава в ареста, докато мине делото.

Доказателства, че Надежда Буянова е направила нещо нередно, практически няма. Предполагаемият разговор между нея и майката на момчето не е записан. Акиншина на няколко пъти променя показанията си. Първо казва, че 7-годишният ѝ син не е бил в кабинета, когато лекарката казала, че баща му си е заслужил съдбата, след като е отишъл да се бие в Украйна. После променя тази история и дава на прокуратурата разрешение да разпита момчето, което чуло думите. В съда 7-годиишното дете не беше разпитвано, а адвокатът на Буянова каза, че прочетените от прокуратурата показания, които трябва да са от него, не звучат като нещо казано от малко дете. В показанията има фрази като „легитимна цел“ и „военна агресия“, посочва адвокатът. За съда в Москва думите на майката и предполагаемите показания на 7-годишното момче бяха достатъчни за присъда.

Надежда Буянова получи подкрепата на над 1 000 активисти за граждански права и работещи в здравеопазването. Те подписаха отворено писмо и го пуснаха в социалните мрежи, с настояване възрастната жена да бъде освободена. Това не помогна.

Организацията „Мемориал“, която получи през 2022 г. Нобеловата награда за мир, вкара Надежда Буянова в списъка с политически затворници в Русия. Този списък включва над 800 имена. Много често присъдите срещу тях се базират на донос от един човек. Сред политическите затворници има активисти на опозицията. Но повечето са обикновени хора, като Надежда Буянова. Сред тях е месар от пазар в град Новосибирск, който е в ареста от април, след като друг продавач на пазара, чийто син е в армията, го обвини в антивоенни изказвания. В друг случай 72-годишна жена от Ростовка област получи 5,5 години затвор за две публикации в мрежата ВК.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar