Отстраненият в противоречие с конституцията председател на Сметната палата Цветан Цветков очаква да се върне на поста следващия вторник, на 11 юли, ако дотогава парламентът не избере нов председател, заяви Цветков пред Mediapool. Преди три дни той сигнализира, че се бави обнародването в Държавен вестник на решението на Конституционния съд за противоконституционното му освобождаване с цел да се попречи на влизането му в палатата и разобличаването на нарушения от последните месеци.

Според него това е „възмутително“, защото „Сметната палата продължава да се управлява от председател, който е незаконно избран“ – Горица Грънчарова – Кожарева.

Дори да се върне в палатата, Цветков ще остане на поста съвсем закратко. Причината е, че към датата на отстраняването той беше с изтекъл мандат, а по закон няма право на втори мандат. Одиторът обаче смята да направи разкрития, ако има дори няколко дни на поста.

Междувременно, парламентът стартира процедура за избор на редовен председател, като срокът за подаване на номинации изтича в края на тази седмица. Вероятно активността на депутатите най-вече от ГЕРБ и ДПС цели бързо запълване на поста, така че да не се позволи връщането на Цветков.

Самото възстановяване на Цветан Цветков обаче не е безспорно, защото сред юристите има и мнение, че влизането в сила на решението на КС не води до автоматично възстановяване на поста.

„Решението на НС за това е невалидно, но то няма възстановителна сила, подобно на съдебните решения при незаконно уволнение, още повече, че мандатът на Цветков беше изтекъл към момента на освобождаването му. Отговор за това какво следва след произнасянето на КС – ще се върне ли Цветан Цветков начело на Сметната палата, или не, дължи Народното събрание. Законът за КС (чл. 22, ал. 4) го задължава да уреди правните последици от противоконституционния си акт“, коментира правният портал Lex.bg.

В един от последните дни на своята работа, на 20 януари тази година, 48-ят парламент изненадващо и светкавично (за половин ден) освободи тогавашния председател на палатата Цветан Цветков, без да избере негов заместник. Решено бе временно длъжността да се изпълнява от зам.-председателя Горица Грънчарова-Кожарева.

Мотивът за наказателната акция на ГЕРБ, ДПС, БСП и „Български възход“ тогава бе неудовлетвореност от контрола на палатата върху финансирането на политическите партии, особено предвид случая с даренията от служители на Nexo за партия „Да, България“. Още тогава в интервю за Mediapool Цветков обяви, че случилото се е политическа репресия срещу независим орган, а отстраняването му е незаконосъобразно.

„49-ото Народно събрание не желае да поправи фаталната грешка на 48-ото Народно събрание, като по този начин политическата разправа със Сметната палата продължава вече шести месец“, коментира Цветков пред Mediapool в понеделник.

Според решението на Конституционния съд Цветков е останал на поста си и след края на мандата си, за да се гарантира непрекъсваемост в изпълнението на възложените публични функции. А след като това е така, в този период действат всички гаранции за обективно, независимо и неподвластно на политически промени осъществяване на тези функции. „Такава гаранция представлява изискването за прекратяване на пълномощията на действащия председател на Сметната палата само на някое от предвидените в приложимия закон основания“, посочва съдът, като впоследствие допълва, че нито едно от тях не е било налице към 20 януари.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar