Наредбата за парното не гарантира по-справедливи сметки
Омбудсманът Диана Ковачева обяви, че новата наредба за парното не гарантира по-справедливи сметки. Общественият защитник е изпратил становище до министъра на енергетиката Теменужка Петкова по проекта на наредбата за топлоснабдяването, предложен от ресорното министерство на 13 януари 2020 г. за обществено обсъждане.
В него пише, че по отношение на проблемите, свързани с топлофикационните дружества, има големи очаквания относно справедливото заплащане на реално ползваното парно, в това число и такса сградна инсталация. Проектът на наредбата не отговаря на обществените очаквания за по-ясна и справедлива методика за разпределение на топлинната енергия в сгради – етажна собственост, смята омбудсманът.
Нормативният акт не съдържа нови предложения по отношение на това как се формира дяловото разпределение на топлинна енергия в сгради етажна собственост. По тази причина новата „стара“ наредба не дава на гражданите дълго търсената и очаквана справедливост, а именно фактуриране на консумираното количество топлинна енергия, въз основа на действителното потребление най-малко веднъж годишно – принцип, залегнал в Закона за енергетиката, пише омбудсманът. Диана Ковачева смята още, че не е намерен и балансът между икономическите интереси на участващите в процеса страни и гарантиране правото на потребителите на заплащане на реално ползвана услуга.
В становището до енергийния министър общественият защитник припомня аргументите на Върховния административен съд (ВАС), който на първа инстанция отмени разпоредби в действащата наредба за топлоснабдяването. Аргументите на съда, свързани с нарушения на административните правила при изработване на нормативни документи и при определяне на формулата за сградна инсталация, важат с пълна сила и за новата наредба, пише Ковачева.
В мотивите към проекта липсва описание на очакваните финансови резултати, както и анализ за съответствие с правото на ЕС (Директивата за енергийна ефективност). Освен това във формулата за сградна инсталация не са отчетени всички параметри, относими към количеството топлинна енергия, отдадена от сградната инсталация. Представена по този начин, новата „стара“ наредба не решава проблемите на хората и не представя нова концепция за по-справедливо заплащане на услугата „топло“, смята омбудсманът.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте