Напрежение между полицията и част от протестиращите възникна след 21.30 ч. на обявеното трето „Велико народно въстание“. След проявите (речи, възгласи, прожекции на клипове по стените на околните сгради) в т.нар. Триъгълник на властта, част от протестиращите се отправиха към сградата на Народното събрание.

Те опитаха да направят там кордон, но се появиха тежко въоръжени полицаи и жандармеристи, които не допускат осъществяването на този замисъл. Не допуснаха и никой да мине през техния охранителен кордон. Протестиращите започнаха да скандират обиди от сорта на „Еничари“ срещу униформените, наред с виковете „Оставка“ и „Мафия“.

Някои от демонстрантите призовават полицаите „да минат на страната на хората срещу мафията“. Премина се в масово скандиране „Сваляй каските!“. Униформените обаче не предприемат никакви действия срещу протестиращите, само стоят в кордон срещу тях.

Протестирщите изтъкват пред медиите, че отново има полицаи с каски, но без отличителни номера, за да не се знае самоличността им. Те претендират, че досегашната сграда на Народното събрание вече не е обект от национално значение и няма причина да не бъдат допускани граждани да отидат близо до нея. Чрез мегафон те опитаха да обяснят на полицаите, че искат да отидат до паметника на Незнайния воин, както и, че протестът им не е забранен от столичния кмет Йорданка Фандъкова.

Това не промени и няколко хиляди, събрали се на пл. Народно събрание не бяха пропуснати да минат от кордона. А пространството между сградата на БАН и тази на НС е запълнено с полицейски бусове и автомобили.

До този момент нямаше никакви проблеми между демонстрантите и полицията. Не се виждаха униформени с тежка екипировка, шлемове и щитове. На днешния протест обаче присъстващите полицаи не са тежко въоръжени. На всички подстъпи към зоната на протеста се проверяваха документите и багажа на хората, но нямаше никакви проблеми. Първият кордон полицаи, който охранява протеста, не беше е с каски и тежка екипировка, а със сигнални жилетки.

Самото „Въстание“ започна започна в столицата в уречения час 17:00, но със слаба посещаемост. В началото хората бяха няколкостотин, но към 18.30 в т.нар. „Триъгълник на властта“ достигнаха няколко хиляди човека. Има групи с протестиращи и от провинцията – Русе, Ямбол, Шумен, Кресна и др. В разгара на митинга след 19.30 ч. присъстващите около 10 000.

Организаторите призоваха полицията да не допуска провокации и да не проявява насилие, както се случи на 2 септември, когато бе първото „въстание“. А пък от гражданското движение БОЕЦ, което е неизменен участник в протестите, които продължават вече 76-и ден, обявиха на страницата си във „Фейсбук“: „Не искаме насилие, но ако мафията заповяда на полицията да дигне палките срещу нас, няма да отстъпим и за пролятата кръв те ще носят отговорност. С речи, молебени, безкрайни разходки и скандирания пред празни сгради не става“.

Пред събралите се хора говори евродепутатът от германската партия на зелените Даниел Фройнд, който е и зам.педседател на групата за борба с корупцията в Европарламента.

„Вие се борите за справедливост и против корупцията. Гласовете ви се чуват в Европа – заяви 35-годишният Фройнд. – В последните дни говорих с мнозина от вас, с политици, хора от неправителствени организации, с много млади хора които искрено искат да се преборят с корупцията. И ми направи впечатление, че тук има много млади хора, които са се върнали и са на улицата и искат да поемат съдбата си в своите ръце, не да мълчат, когато ги управлява един корумпиран елит. Като депутат една от задачите ми е да видя, че европейските пари се харчат правилно. Системната корупция не е проблем само в България. Политици се тъпчат с европейски пари и това е болест, която се разпространява. Трябва спешно да се преборим с тази болест“.

Фройнд подчерта, че в Европарламента са наясно с това, че милиарди евро изтичат към частни джобове. „Трябва да се борим с корупцията реално, но някои национални правителства правят опити да блокират това – каза още той. – Затова се нуждаем от вашата помощ. Искам да благодаря на всички ви, че издигате глас срещу корупцията. Вашият глас постави на дневен ред борбата с корупцията в Брюксел“.

Протестът на практика бе разделен на две части. Едната – под организацията на т.нар. Отровно трио (Минеков, Хаджигенов, Бабикян) и събрана около фонтана пред Президенството, където се редуват оратор след оратор. Другата част от протестиращите бе съсредоточена пред близката сграда на БНБ, където пък са привържениците на „Да, България“, на БОЕЦ и др.

Протест се провежда и във Варна – в пространството пред драматичния театър и катедралата. Няколкостотин души първо направиха протестно ществие из улиците, след което се събраха на кръстовището. Те скандират „Оставка“ и блокираха кръстовището на бул „Приморски“ и бул. „Владислав Варненчик“.

Всъщност „Велико народно въстание-3“ започна още в ранния следобед в Русе. Там няколко души спряха движението с автомобилите си и образуваха своеобразен лагер в средата на кръговото кръстовище непосредствено преди Дунав мост. Те обявиха,че се солидаризират с „въстанието“.

„Идеята е да затрудним максимално работата на държавата, тъй като няма как да блокираме премиера или някои от управляващите, защото те се крият. Никой не знае къде отиват, за да можем да им кажем директно какво мислим за тях. Ако някой е готов да даде друга работеща рецепта, бихме я изпълнили. Обикновено в България има 6 милиона специалисти как това да се случи, но никой не го прави, а си стоят вкъщи. Много от хората роптаят във „Фейсбук“, но не излизат да протестират, което значи, че те са съгласни с това, което се случва“, заяви Митко Ружинов от протестиращите.

Исканията си остават същите, обявиха от блокадата на Дунав мост – оставка на правителството и на главния прокурор. Блокажът на движението бе до 16 ч.

Протест се проведе и пред сградата на посолството на САЩ в София. Той бе с искане за оставката на главния прокурор Иван Гешев. Протестиращите настояват за подкрепа от страна на САЩ, като се обърнаха лично към посланика на държавата у нас Херо Мустафа. Пред посолството протестиращите разпънаха плакати с исканията си и скандираха „Оставка“.

А още по обяд стана ясно, че внушителен брой полицейски служители ще бъдат ангажирани в охраната на „Велико народно въстание-3“. На снимки и видеа в социалните мрежи се виждат огромен брой патрулни автомобили на полицията да се движат в стройна редица в София.

В предишните масови протести в центъра на столицата също бяха ангажирани униформени служители от цялата страна. Това остави впечатление, че заради мащабната мобилизация на полицаи, редица населени места останаха за няколко дни без адекватно полицейско присъствие и сигурност. Не е ясно колко струва на МВР въпросното командироване. Все още от вътрешното ведомство на са отговорили на въпроса на „Сега“ какъв е броят на полицейските служители, които участваха в охраната на протеста на 2 септември.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar