Надежда Йорданова: Няма да променим решението си за закриването на специализираните съд и прокуратура
„Политическата воля за закриването на специализираните съд и прокуратура няма да бъде променена“, каза за БНР правосъдният министър Надежда Йорданова.
Проектът за промени в Закона за съдебната власт на правосъдното министерство е публикуван за обществено обсъждане:
„Ние се вслушваме в професионалистите, в магистратурата и за това как да направим така че, всяко дело, което е в съдебна фаза, да бъде доразгледано, да не бъде прекратено и да бъде започнато отново, а да бъде осигурено безпроблемното им приключване“, поясни Йорданова.
Очакванията на Йорданова са в рамките на март законопроектът да бъде гласуван в парламента.
Евродепутати обезпокоени от „войната на българското правителство срещу прокуратурата“
След изслушването на премиера Кирил Петков, правосъдният министър и главния прокурор в Брюксел от мониторинговата група на Европейския парламент, Надежда Йорданова заяви, че се е състояла една активна и отворена дискусия:
„Това, което тревожи Брюксел е, че България и прокуратурата нямат ясни отговори, например за това какво се случва по делата „Магнитски“, че в България разследванията продължават твърде дълго. Трябваше да отговарям на въпросите, какво ще направим, за да се преустанови тази практика едни предварителни производства и разследвания да продължават твърде дълго.
„Беше поставен и ясно въпросът какво ще направим по проблема, че у нас нещата на хартия са чудесни, а действителността е друга.
Според мен евродепутатите са наясно със ситуацията в България и трудно могат да бъдат заблудени с внезапни промени на становища или „прах в очите“, каза още Йорданова.
По думите и е нормално европейските депутати да поставят въпроси, още повече , че това са и въпросите на българското общество.
Правосъдният министър коментира и подадената оставка на Сотир Цацаров:
„Няма личен елемент или мотив нито в реформата на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ), нито в която и да е друга реформа. Въпросите са принципни, институционални, като това как да се направи така, че те да работят по ефективно и по-прозрачно, без корупционни прояви и в интерес на гражданите.
Обстоятелствата, че определени лица пречат на тези реформи, изкривяват ги, не може да не бъде коментирано. И тук не става въпрос за конкретното физическо лице, а какво прави това лице на съответната позиция“, поясни още пред БНР Йорданова.
Според Йорданова се уточняват детайли как ще работи занапред Антикорупционната комисия, особено по отношение на разследващите функции.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте