Навални създава от затвора международна антикорупционна фондация
В управата й са бившият белгийски премиер Ги Верхофстат и политологът Франсис Фукуяма
Изпратеният в затвор руски опозиционер Алексей Навални днес постави началото на международна антикорупционна организация, година след като руската Фондация за борба с корупцията“ (ФБК) беше обявена за екстремистка организация от руските власти, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.
В канала Телеграм, където се появяват съобщения, предавани на негови съмишленици чрез адвокати, на които е разрешен контакт с опозиционера, Навални заяви, че в консултативния съвет на новата организация за борба с корупцията ще участват бившият белгийски премиер Ги Верхофстат, политологът Франсис Фукуяма, носителката на наградата „Пулицър“, журналистката и историчка Ан Епълбаум, както и съпругата на Навални – Юлия Навална.
Навални стана известен с това, че неговата фондация документира богатството на висши руски служители в поредица от широко гледани видеоклипове. Той стана и най-яростния критик на президента Владимир Путин, посочва още Ройтерс.
Миналогодишното съдебно решение, с което фондацията на Навални беше обявена за незаконна, доведе до забрани за неговите съюзници да участват в избори и даде на властите правото да вкарват в затвора активисти на ФБК, да замразяват банковите им сметки, както и да ограничат възможността на организацията да получава дарения от поддръжници.
Днес в социалните медии Навални заяви, че новата Международна фондация за борба с корупцията ще бъде „напълно прозрачна и разбираема“ и че първите й средства ще бъдат от наградата „Сахаров“ за свобода на словото в размер на 50 000 евро, която Европейският парламент му присъди миналата година. „Както винаги, ние разчитаме на вашата помощ и подкрепа и обещаваме, че ще работим добре“, се казва в изявление на Навални.
Навални беше вкаран в затвора през 2020 г. за нарушаване на условията за освобождаване под гаранция по друго съдебно дело срещу него, за което той казва, че е политически мотивирано. Той бе арестуван при завръщането си от Германия, където се възстановяваше от почти смъртоносно отравяне в Русия с нервнопаралитично вещество.
Тази година той беше осъден на още девет години затвор за измама и неуважение към съда – обвинения, които според него са били изфабрикувани, за да бъдат осуетени политическите му амбиции.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте