Министерството на финансите (МФ) не е спряло да плаща на международната адвокатска кантора, която защитава България по делото на ЧЕЗ за 2.1 млрд. лв., но прави „преглед на фактурите“, а директорът на ресорната дирекция е в болничен от два месеца. Това стана ясно от прессъобщение от четвъртък на институцията, ръководена от Асен Василев.

Реакцията е по повод продължаващата вече няколко години лобистка битка за това кои адвокатски кантори да поемат защитата на България по международните арбитражни дела по инвестиционни спорове. В последните десетилетия България разчита на най-авторитетните международни кантори в света (например „White & Case“), които имат много висока успеваемост в полза на държавата по делата, водени от МФ. Благодарение на това държавният бюджет си спестява плащането на милиардни искове срещу адвокатски хонорари в размер на около 100 млн. лв. на година.

Асен Василев няколко пъти в последните години искаше да разформирова дирекцията в МФ и бавеше плащанията към международните кантори, докато български адвокатски дружества лобираха и те да се включат в процеса. Последното развитие по случая е, че министрите Асен Василев и Атанас Славов създадоха междуведомствена комисия, която ще решава на кои кантори да се възлага държавната защита. В допълнение, Асен Василев назначи външен одит на директора на „Съдебна защита“ в МФ Иван Кондов, а той излезе в дълъг отпуск по болест.

В четвъртък депутатът от ГЕРБ Делян Добрев алармира, че по разпореждане на Асен Василев МФ отново е спряло плащанията към адвокатската кантора, защитаваща България по делото на ЧЕЗ за 2.13 млрд. лв., което може да навреди на защитата.

„Трите ЕРП-та водят идентични дела срещу България за милиарди левове. Двете дела ги спечелихме, третото (с ЧЕЗ) продължава. Запознат съм в детайли с тях, защото аз и колегата Драгомир Стойнев (БСП) сме ключовите свидетели на България. Аргументите на нашата страна са солидни и непробиваеми. Затова и печелим делата, както сме спечелили всички останали арбитражи досега. За да загубим третото дело, някой трябва много да се постарае да провали нашата защита. И този някой дава всичко от себе си и се старае максимално. Този някой е спрял плащането на международните адвокати на България по това дело. ЧЕЗ иска България да ѝ плати 2.13 милиарда лева. Колосална сума за нашата държава! И няма да я плаща Асен Василев, а ще я плащаме всички ние. Асен Василев ще е на някой остров с алкохолни коктейлчета на плажа и прислуга около него“, написа Добрев във фейсбук профила си.

Той настоява премиерът Николай Денков веднага да предприеме действия за защита на дъжавния интерес, защото в противен случай ще подаде сигнал в прокуратурата.

По-късно Министерството на финансите заяви в прессъобщение, че категорично не отговарят на истината твърденията, че страната ни ще загуби арбитражното дело на ЧЕЗ срещу България в Международния център за решаване на инвестиционни спорове към Световната банка във Вашингтон поради спиране на плащанията към международната правна кантора, която представлява страната пред арбитражния трибунал.

„В момента МФ прави преглед на предявените от кантората фактури, като всякакви въпроси относно фактурираните разходи са предмет на разговори между двете страни. Това е нормален процес по преглед и одобрение на големи плащания от страна на държавата и по никакъв начин няма да повлияе на защитата на страната. Подобни твърдения само биха попречили на нормалната работа по подготовката по делото“, казаха още от финансовото министерство.

Оттам допълниха, че дирекция „Съдебна защита“ работи с международната кантора по подготовката на защитата по арбитражното дело, въпреки че директорът ѝ Иван Кондов е в болнични от два месеца.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

1
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Анонимен
Анонимен
20 октомври 2023 16:43
Гост

Крайно време е МФ да провери не само фактурите, ами и рамковите споразумения, които държавата сключва с въпросните кантори и които са написани изцяло в полза на канторите, както и да изследва ролята на Кондов, Бецов и Кирил Ананиев в процеса по „подбор“, който всеки път завършва с един и същ резултат. А защо Кирил Ананиев толкова настоява всеки път White & Case да върши работа, свързана с държавата, някак обягва от полезрението на проверяващите, включително и на прокуратурата.