Към избор на нов състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) и на нов главен прокурор може да се пристъпи едва след провеждането на конституционни промени, заяви министърът на правосъдието Атанас Славов в неделя пред БНР.

Въпросът е изключително важен след безпрецедентното предсрочно прекратяване на правомощията на главния прокурор Иван Гешев. След това пак като под строй и команда Прокурорската колегия на ВСС избра досегашния заместник на Гешев Борислав Сарафов за временен главен прокурор.

Министър Славов и формацията му ПП-ДБ настоя Сарафов да подаде оставка заради нарушената процедура по избора му на новия пост, но той отказа. При това положение спорът най-вероятно ще стигне до съда и решаването му по този път ще отнеме време.

От друга страна, не е ясно колко време ще е нужно на ГЕРБ, „Продължаваме промяната -Демократична България“ и ДПС – трите формации, които водят разговори за конституционни промяни – да стигнат до общ проект и да го прокарат в парламента.

В петък ВСС трябва да открие процедура за избор на нов главен прокурор, каза членът на съвета Атанска Дишева пред БНР. Според нея този ВСС – с изтекъл мандат, има законно право да избере новия главен прокурор, но това няма да отговори на обществените очаквания.

Нямаше съмнение кой ще наследи Гешев, имаше в начина на избор

Съдия Атанаска Дишева, която е сред шепата членове в настоящия ВСС, които не бяха марионетки на Гешев, коментира, че дори изборът на и.д. главен прокурор да протече по правилния начин – от Пленума на ВСС (двете колегии -бел. ред.), то резултатът може би ще се повтори.

На същото мнение е и министър Славов.

„Нямаше съмнение кой ще наследи Иван Гешев, но имаше в начина, по който беше избран Борислав Сарафов – в рамките на часове и без обсъждане, както и при липсата на възможност публично да се защити аргументацията за този избор. От самото начало Сарафов тръгва с ниска степен на доверие, и поради начина, по който беше осъществен неговия избор„, коментира министърът на правосъдието.

Впечатление за външна намеса в целия процес

Славов допълни, че вероятно е изкушаващо да се мисли, че отстраняването на Иван Гешев се е случило, защото хората, които държат ключа към мнозинствата в съдебната система и във Висшия съдебен съвет, са го използвали и са завъртели ключалката, но:

„Гешев загуби легитимация като главен прокурор още в началото на неговия избор, толкова много провинения и нарушения имаше. Тогавашното мнозинство във ВСС не го освободи. Хора, които доскоро бяха монолитното мнозинство зад главния прокурор, се обърнаха на 180 градуса. Това остави впечатление за външна намеса в целия процес“.

Славов поясни, че през новата седмица ще свика Пленум на Висшия съдебен съвет, на който твърдения, опасения, страхове и внушения за външна намеса в този процес да бъдат сложени на масата и да се установят фактите.

„На заседание ще инициирам допълнителна точка – обсъждане на компетентността на органа по избора на Борислав Сарафов за и.д. главен прокурор… Дали да има искане за освобождаване или оставка на Сарафов, има процес, който трябва да бъде извървян„.

В петък Прокурорската колегия на ВСС скоростно се събра и избра досегашният зам.-главен прокурор и началник на националното следствие Борислав Сарафов за временен главен прокурор на мястото на уволнения Иван Гешев. Сарафов бе един от най-приближените и доверени хора на Гешев, докато внезапно не се изправи срещу него. Това става два-три дни след странния взрив до колата на бившия обвинител №1 и почти съвпадна с острия завой в позициите на ГЕРБ и ДПС, които поискаха незабавното отстраняване на Гешев от поста.

Веднага след като бе избран за временен главен прокурор, Сарафов обеща да ревизира ключови дела, които Гешев бе активирал в отговор на поисканата му оставка и на свой ред поиска имунитета на бившия премиер Бойко Борисов, лидера на ПП Кирил Петков и др. Сарафов каза, че ще оттегли искането на имунитетите, но Петков го изпревари и сам се отказа от защитата срещу разследване.

В интервюто си пред Силвия Великова правосъдният министър коментира казуса „Осемте джуджета“:

„Това е илюстрация на процесите, които вероятно от десетилетия се развиват в съдебната власт и остават неизяснени… Ако има основания за пристрастност към този скандал, Борислав Сарафов не бива да се намесва в този случай. За да са спазени всички процесуални изисквания, той трябва да се отведе от този случай“.

По думите на Атанас Славов първият тест за Сарафов ще бъде при избора му на заместници:

„Ако иска да работи за успокояване на напрежението в системата на прокуратурата, трябва да предложи за свои заместници хора, доказали своя интегритет, които имат професионални качества, които са познати в системата като такива, които не са изпълнявали поръчки… Има нива в прокуратурата, които трябва да минат през проверка за интегритет и професионализъм, след като са изпълнявали поръчки, идващи от главния прокурор. Не бива да демонтираме един модел с простото му обръщане с обратен знак. Ако видим, че Сарафов влиза удобно в обувките на Гешев, използвайки същите методи, това е ясен сигнал какво ще последва„.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar