МВР призна, че журналистът Димитър Кенаров е бил бит от полицаи
Министерството на вътрешните работи (МВР) призна, че по време на антиправителствения протест на втори септември 2020 година срещу журналиста Димитър Кенаров е упражнено неправомерно насилие, използвани са белезници и е бил задържан незаконно.
Това става известно от писмо на служебния вътрешен министър Бойко Рашков до Асоциацията на европейските журналисти – България, и до Антикорупционния фонд, за което от организацията съобщават.
То е изпратено в края на миналата седмица. От него се разбира, че през юни тази година е била разпоредена нова проверка по случая, която е констатирала „данни за множество нарушения на служебната дисциплина от ръководни и други служители на СДВР и ОДМВР – Пловдив, които са предоставени на компетентните дисциплинарни наказващи органи“. Отделно от това „с оглед наличните данни за извършено престъпление от общ характер материалите са изпратени на Софийската районна прокуратура“.
Кенаров беше задържан и бит, докато отразяваше протеста срещу правителството на Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев на 2 срещу 3 септември 2020 г. Година по-късно прокуратурата отказва да разследва случая, а казусът влезе в няколко доклада на международни институции. Случаят е регистриран на платформата на Съвета на Европа, на която се обявяват случаи на посегателства над журналисти. Наскоро в. „Сега“ съобщи, че Софийската апелативна прокуратура е потвърдила отказа на прокурор Юлиан Лефтеров от Софийска градска прокуратура от февруари 2021 година да разследва действията на служителите на МВР срещу Кенаров.
Международната организация „Репортери без граници“, които следят казуса отблизо публикуваха пост в туитър, в който казват, че приветстват напредъка в разследването и идентифицирането на тримата служители на МВР, които са удряли и задържали журналиста.
„АЕЖ – България, и Антикорупционният фонд настояват прокуратурата да вземе незабавно отношение във връзка с констатациите от повторната проверка на МВР във връзка с незаконния арест и побой над колегата Димитър Кенаров. Още в първите дни след посегателството срещу Кенаров АЕЖ изрази своите притеснения, че проверката по случая няма да бъде обективна предвид публичните изказвания на висши представители на МВР.
Констатациите от повторната проверка на МВР потвърждават тези наши съмнения. Очевидно защитата на личната неприкосновеност или посегателството срещу свободата на словото, които са издигнати като висша ценност в конституцията, зависи от политическата конюнктура“, пишат от АЕЖ.
Организацията призовава прокуратурата „да публикува постановлението на Софийска апелативна прокуратура, с което е потвърдила отказа да разследва действията на полицаите срещу Димитър Кенаров“.
Освен това от асоциацията апелират държавното обвинение да вземе предвид изводите на новата проверка на МВР. За разлика от предходната е установено кои са полицаите, които физически са задържали журналиста и да образува досъдебно производство, което да бъде водено и наблюдавано по независим и обективен начин.
От АЕЖ припомнят факти по казуса:
През декември 2020 г., в контекста на пълното информационно затъмнение по случая, АЕЖ призова МВР да публикува всички материали по проверката на полицейското насилие и изпрати заявление по Закона за достъп до обществена информация до тогавашния вътрешен министър Христо Терзийски. След като министър Терзийски отказа да отговори, АЕЖ обжалва отказа пред съда и с помощта на адв. Александър Кашъмов от „Програма достъп до информация“ спечели делото. Информацията по случая беше предоставена по време на служебното правителство.
През февруари 2021 г., след като стана ясно, че прокуратурата е отказала да образува досъдебно производство по случая, АЕЖ започна кампанията #СправедливостЗаДимитър, в която разказа за абсурдните доводи на прокуратурата, която приема, че Димитър Кенаров не бил арестуван, а е бил „поканен“ в 05 РПУ. Отказът на прокурор Юлиян Лефтеров да започне разследване се основаваше на показанията на гражданина „Петър Иванов Петров от София“, който ден след инцидента написал имейл на МВР, в който „изразявал възмущението си по повод информацията, че журналист щял да съди МВР“. Според Петров този журналист е бил „провокатор“, „скачал е срещу полицаите“ и „не е имал отличителни знаци, че е журналист“.
От получените от АЕЖ документи от вътрешната проверка на МВР става ясно, че Петър Петров не е бил на площада по време на ареста, а е възприел събитията от видяното по телевизията.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте