Машинното гласуване може да стане машинно броене на бюлетините
Машинното гласуване на избори може да бъде заменено с машинно отчитане на бюлетините. Повечето партии заявяват принципна подкрепа за идеята, която е в начален етап, научи Mediapool. Подобно предложение лансираха от ДПС миналата година, а сега ГЕРБ и БСП дават сигнали, че биха го подкрепили.
Засега нито една от групите не е обявила това официално. В четвъртък обаче управляващи и опозиция обявиха, че ще направят специална работна група, която три месеца ще изготвя промени в Изборния кодекс. Очаква се тя да бъде създадена другата седмица, с по трима представители от всяка парламентарна група. Именно в нея ще бъде обсъдена идеята с машинното отчитане на вота, научи Mediapool.
„Ще се постараем да намери точки, по които можем да намерим максимален политически консенсус и да излъчим в края на работата на тази работна група законопроект за изменение на Изборния кодекс, който да отговаря на очакванията на българските граждани. На очакванията им изборният процес да бъде максимално прозрачен и да гарантираме сигурност, че всеки даден глас за избор на парламент или всеки друг избор, ще бъде коректно отчетен, ще се даде достатъчна легитимност на избора и по този начин разчитаме да повишим доверието в изборите, доверието в политическата система. Резултат, който очакваме е накрая да се получи избор, който да бъде максимално легитимен“, каза председателят на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова.
Според действащия Изборен кодекс парламентарните избори догодина трябва да се проведат само с машини, освен в секциите с под 300 избиратели по списък. Същото важи и за всички следващи президентски, парламентарни и евроизбори. Първоначално трябваше гласуване с устройства да има и на местни избори, но през юли депутатите решиха на този тип вот въобще да няма машини.
Още тогава от ДПС обявиха, че не искат „човешки ръчички да пипат хартийки“ и настояват да се въведе машинно броене на изборите, но предложението им не влезе в окончателните промени. Тогавашното предложение вече е надградено.
Скандиращи устройства да отчитат вота във всяка бюлетина
Една от идеите е членовете на избирателните комисии да не броят бюлетините, а само да носят урните в преброителни центрове, където вотът във всяка бюлетина да се отчита не от хора, а от сканиращи устройства. Тогава протоколът, изготвян от секционните комисии, би бил доста по-прост – в него ще се записва колко хора са имали право да гласуват, колко са го направили, кога е приключил изборният ден и колко са унищожените бюлетини. Протоколът с резултатите от отделните секции практически ще се изготвя в оборудвани с камери преброителни центрове.
Друг обсъждан вариант е урните във всяка секция да са снабдени със сканиращо устройство, през което да минава бюлетината и в края на изборния ден то да вади протокол.
И при двата варианта се оставя възможността при оспорване да се преброят самите бюлетини.
До идеята за машинно броене се стига след няколко избора, в които имаше много сгрешени протоколи на секционни комисии. Идеята на подготвяните промени е да се ограничат тези грешки и драстично да се намали времето, за което се обявяват резултатите.
Обсъжда се и възможността машинното гласуване да се запази под някаква форма, но по тази тема няма консенсус.
Другите идеи
Независимо от привидното желание за постигане на надпартиен консенсус, вероятно проектът за поправки в Изборния кодекс няма да е само един. По традиция всички партии имат свои предложения, които внасят при всяко отваряне на закона. Такова, например, е настояването на ДПС забраната за агитация на чужд език да отпадне, както и да отпадне ограничението за броя секциите извън България.
Очаква се ДПС отново да се опита да обезсмисли преференциите, но този път изглежда няма такава нагласа в ГЕРБ и идеята няма да бъде подкрепена. Участващите във властта „Обединени патриоти“ също са против вдигането на прага за пренареждане на партийните листи.
Социалистите пък продължават да настояват избирателните списъци да се изчистят от т.нар. „мъртви души“ и ще поставят тази тема в работната група. От „Воля“ отново заявиха, че ще искат въвеждането на образователен ценз, който обаче е противоконституционен. Ще предложат да има и камери в секциите, но вероятно и тази идея няма да получи особена подкрепа.
„Патриотите“, които инициираха т.нар. задължително гласуване, сега обмислят законови мерки, чрез които избирателите да бъдат стимулирани да гласуват. Една от възможностите била това да стане с данъчни облекчения.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте