Омбудсманът Мая Манолова ще сезира Конституционния съд заради поредното отлагане на електронното гласуване, този път през преходните и заключителните разпоредби в Законопроекта за преминаването на чужди и съюзнически въоръжени сили през България. Това обяви общественият защитник вчера на дискусията „За или против машинното и дистанционното електронно гласуване“.

„Електронната идентификация трябваше да е факт от 1 януари 2018 г., отложи се за 1 януари 2019 г., а сега има законопроект на Министерския съвет за преминаване и пребиваване на чужди и съюзнически въоръжени сили през България и там ни в клин, ни в ръкав, в преходните и заключителните разпоредби се предлага отлагане на електронната идентификация за след 2020 г.“, обобщи Манолова. Според нея в случая става въпрос за нарушаване на основното конституционно право на хората като изборното. То не може да се „промушва“ през преходни и заключителни разпоредби на съвсем различен закон, смята Манолова.

„С поведението си по отношение на машинното и на електронното гласуване държавни институции нарушават системно българските закони. Имам предвид ЦИК, която буквално се превърна в рецидивист по отношение на Изборния кодекс, приет през 2016 г. Имам предвид и МС, предлагащ за поредна година на Народното събрание бюджет, в който не са предвидени средства за изпълнение на закона, за осигуряване на машинно и електронно гласуване“, аргументира се общественият защитник. Тя припомни, че машинното гласуване беше въведено единодушно с гласуване на парламентарни групи и срещу него нямаше възражения, освен че щяло да излезе скъпо. Според нея ЦИК трябва да даде отговор и за обществената поръчка, публично обявена през май т.г., за проучване на пазарните възможности за закупуване или наемане на машини за гласуване.

ДУМА припомня, че миналата седмица БСП се обяви категорично против предложенията на ГЕРБ за промени в Изборния кодекс. Машинното гласуване е един от начините да бъдат пресечени някои от най-зловредните практики по време на избори, а именно подправяне на протоколи, грешки при броенето и отчитането на преференции и др., настоя зам.-председателят на ОГ „БСП за България“ Крум Зарков. По думите му аргументите за технически трудности при подсигуряването на апаратурата са несъстоятелни. Той напомни, че този тип гласуване е уреден със закон, който е в сила още от 2014 г. Минали са 5 години, откакто законът постановява, че трябва да има машинно гласуване във всички секции. Беше даден достатъчно дълъг срок за експерименти, добави Зарков. В алтернативния бюджет на БСП са заложени и 50 млн. лв. повече за изборната администрация, за да може да се подсигурят машини, софтуер и т.н. БСП подготвя изменения, с които избирателните списъци да бъдат актуализирани, а „мъртвите души“ в тях да бъдат заличени, увериха социалистите.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar