Латинска Америка е разтърсвана от гигантски корупционни скандали
Гигантски корупционни скандали разтърсват Аржентина и Перу. Бивши президенти на централноамерикански държави се изправят пред съда. Латинска Америка отново се сблъсква с вълна от корупционни афери. Проблемът изглежда вечен, но има и лъчи на надежда, твърдят експерти, цитирани от Франс прес.
Скандали с дузина бивши президенти
В Аржентина “ученическите тетрадки“ на Оскар Сентено от няколко дни всяват ужас у политици и ключови бизнесмени. Работилият като шофьор в министерство през епохата Кирхнер Сентено грижливо е описал в тях как между 2005 и 2015 г. шефове на компании са дали десетки милиони долари на правителството с цел получаване на обществени поръчки, разказва агенцията.
Няколко високопоставени служители и ръководители на дружества са вкарани зад решетките, а президентът на Аржентина от 2007 до 2015 г. Кристина Кирхнер е призована днес в съда.
В Перу в началото на юли бяха разпространени аудиозаписи, които разтърсиха съдебната система. На тях се чува как съдии договарят присъдите на подсъдими. Министърът на правосъдието Салвадор Хереси, председателят на Върховния съд Дуберли Родригес и председателят на Съвета на магистратите Орландо Веласкес, който назначава съдиите и прокурорите, бяха принудени да подадат оставка.
В отговор на скандала перуанският президент Мартин Вискара поде огромна съдебна реформа и насрочи референдум, с който да я узакони.
В Централна Америка бившият президент на Салвадор Елиас Антонио Сака (2004-2009), който е в затвора от близо две години, неотдавна призна, че е присвоил повече от 300 милиона долара в мандата си. Срещу неговия приемник Маурисио Фунес (2009-2014), който избяга в Никарагуа и е издирван, са повдигнати аналогични обвинения.
В Панама бившият президент Рикардо Мартинели (2009-2014) бе екстрадиран през юни от САЩ. Той е обвиняем по двайсетина дела за корупция.
Като се започне от бразилския президент Лула да Силва и се стигне до четиримата последни перуански държавни глави, сега в региона „има 12 бивши президенти, които са в затвора, избягали, обвиняеми или отстранени от длъжност“ за афери от корупционен характер, подчертава пред Франс прес перуанският адвокат Хосе Угас, бивш председател на борещата се с корупцията неправителствена организация „Трансперънси интернешънъл“.
Част от тези дела са свързани с бразилския строителен гигант „Одебрехт“, озовал се в центъра на голям корупционен скандал, който разтърси политическата класа в региона.
Пари и политика
„Същината на въпроса се крие във връзката между парите и политиката“, твърди Гаспар Естрада, директор на Центъра за наблюдение на Латинска Америка към Института за политически науки в Париж.
От Бразилия до Аржентина „ставаме свидетели на едни и същи механизми, включващи съмнителни бизнесмени и политици, които целят да финансират кампаниите си“, казва той.
За да „се премахне тази зависимост и за да се излезе от порочния кръг“, са необходими по-строги правила. „Трябва да има ограничения за даряваните от частни лица средства, а партиите задължително трябва да получават обществено финансиране“.
„Големият институционален проблем на Латинска Америка е липсата на механизми за контрол и регулация“, казва пред Франс прес Раул Феро от Центъра за откритост и развитите на Латинска Америка.
„Няма съмнение, че тетрадките (за корупцията в Аржентина) показват детайлно как кишнеризмът незаконно е получавал средства, без някой да надигне глас срещу това“, заяви политологът Николас Солари.
„Все по-трудно“
„В Латинска Америка корупцията има дълга история. Винаги ще има такива афери, това е в човешката природа“, признава Раул Феро, който твърди, че въпреки това „е оптимист, без да е наивник“.
„Важното е, че ще става все по-трудно да се занимаваш с корупция и все по-лесно да я разобличиш. Всеки скандал е малка крачка напред“, добавя той.
„Аферата „Лава Жато“ (Автомивка) в Бразилия предизвика раздвижване в региона, а също и сред гражданите, което е ново и интересно. Видяхме как хиляди хора излязоха на демонстрации, за да се противопоставят на корупцията. Това е лъч на надежда“, твърди адвокатът Хосе Угас.
„Не трябва обаче да повтаряме сценария на арабската пролет с нейната мимолетност. Народът трябва да остане в готовност“, казва Угас.
По БТА
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте