Криминализират обида заради цвета на кожата и уволненията заради членуване в партии
Министерството на правосъдието предлага изменение на НК, за да се прекрати наказателна процедура на Европейската комисия срещу България
По-тежки наказания ще има за тези, които обиждат други заради расата, нацията или цвета на кожата им. Това предвижда проект за изменение на Наказателния кодекс, публикуван за обществено обсъждане от Министерството на правосъдието.
Утежняващо вината обстоятелство сега е, ако е извършено убийство или е нанесена средна телесна повреда по расистки или ксенофобски подбуди. Още през февруари 2021 г. Европейската комисия информира България с писмо, че не се спазва рамково решение за борбата с расизма и ксенофобията и беше образувана наказателна процедура. Затова се предлагат и измененията в кодекса.
Освен обида в Наказателния кодекс ще се предвиждат по-тежки наказания за други престъпления, извършени заради расата, етноса или произхода на жертвата. Това са:
– отвличане;
– закана;
– следене
– оскверняване, унищожаване или повреждане на религиозен храм, молитвен дом, светилище, гробове или надгробни паметници;
– противозаконно унищожаване или повреждане на чужда движима или недвижима вещ
– явно подбуждане към извършване на престъпление;
– палеж.
За да бъдат подведени под отговорност обаче, трябва да се докаже, че престъплението е извършено заради раса, религия, цвят на кожата и т.н на жертвата.
В предложените изменения на Наказателния кодекс се въвеждат и нови термини за жертвите. Сега се предвижда наказание глоба и обществено порицание за тези, които чрез медиите подбуждат към насилие на основа на раса и вяра. Предлага се кръгът на жертвите да се разшири и за такива с различен цвят на кожата и произход.
До 3 г. затвор е предвиденото наказание
за този, който попречи на някого да постъпи на работа или го принуди да напусне заради неговата народност, етническа принадлежност, раса, цвят на кожата, религия, социален произход, членуване или нечленуване в синдикална или друга организация, политическа партия или коалиция. Това на практика означава, че политическа чистка след смяната на властта може да се окаже наказуема, но ако се докаже, че уволнението е заради членуване в партия.
Друга новост, която с епредлага в Наказателния кодекс, е свързана с нацизма. И сега се предвижда наказание от 1 до 5 г. затвор за тези, които публично омаловажават, оправдават или отричат престъпления от омраза към раса, религия и т.н. С промените ще се въведе отделна точка, която важи за отричане на убийства по времето на националсоциалистическия режим.
Рамковото решение на ЕК от 2008 г. изисква от държавите членки да криминализират публичното оправдаване, отричане и
грубо омаловажаване на престъпления срещу мира,
военни престъпления и престъпления срещу човечеството, така както са определени в чл. 6 от Хартата на Международния военен трибунал, което България не беше направила.
Общественото обсъждане по проекта за изменение на Наказателния кодекс ще приключи на 23 септември. Тогава още няма да има парламент, но се очаква проектът да бъде внесен веднага след старта на 48-ото народно събрание.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте