Категорично няма предложение за намаляване на наказанията при шофиране след употреба на наркотици. Това заяви в „Още от деня“ по БНТ заместник-председателят на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Ципов. Той беше категоричен, че предложението е наказанието да бъде завишено – от 1 до 5 години затвор и глоба от 1000 до 5000 лв.

Предложението е тогава, когато управляваш моторно превозно средство след употреба на наркотични вещества и аналози, това да става и да се доказва по надлежния ред. Такъв текст има в състава за употребата на алкохол и управление на МПС, такъв ред има и в една наредба на министъра на вътрешните работи, на здравеопазването и на правосъдието, по отношение на това как да се взима пробата, включително и кръвната, каза той.

Ципов акцентира, че сега, ако не се направи кръвен тест, не може да се установи дали въздействието на наркотика е повишило обществената опасност. Идеята е да се прецизира текстът и с кръвна проба да се докаже наличието на наркотично вещество.

Може да очакваме продължаване на извънредното положение, статистиката показва, че има повече от 50 заразени на ден у нас, каза още Ципов. В рамките на днешния ден и европейските лидери ще обсъдят какви ще бъдат бъдещите решения – разхлабване на мерките или продължаване на извънредното положение.

Това решение ще дойде след препоръките на Националния оперативен щаб. Смятаме, че ако се завишават по този начин статистически числата, трябва много внимателно да се анализира ситуацията, да се вземе правилното решение, заяви Ципов.

Той отбеляза, че сегашните мерки дават резултат, има плавно повишаване на броя на заразените. От няколко дни се обсъжда възможността да бъдат отворени парковете, планините, но всичко зависи от това как се движи броят на заразените.

Полицаите, заедно с медиците, са на първа линия и на въпрос за бюджета на МВР и достатъчен ли е той, Ципов подчерта, че засега той е достатъчен, а ако е необходимо, ще бъдат вземи мерки. Припомни, че в Закона за извънредното положение е предвидено да бъде включена армията, но в момента полицията се справя.

Днес БСП сезира Конституционния съд за Закона за електронните съобщения в частта, в която се разрешава да бъдат следени чрез мобилните клетки и мобилните телефони хората, които са под карантина и я нарушават. Красимир Ципов заяви, че категорично опровергава твърденията на опозицията, че такива мерки се използват за терористи.

За терористи се използват други мерки в пълния им комплект. Става дума да бъде проследявано лице, което е поставено под карантина и наруши тази карантина, или лице, което е настанено за лечение в болнично заведение и напусне болничното заведение – само тогава това лице ще бъде проследявано къде е местоположението му по клетката му на мобилния оператор. Не става дума за пълен достъп до всички трафични данни, коментира Ципов.

И уточни, че тази мярка ще важи само до отпадане необходимостта от прилагането на такива мерки.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar