Правото за достъп до информация е едно от средствата за борба с корупцията, а се оказва, че КПКОНПИ, която е антикорупционен орган, е с най-голям процент отменени откази за достъп до обществена информация. Това заяви адвокат Александър Кашъмов, член на правния съвет на Програма „Достъп до информация“, при представянето на доклад за състоянието на достъпа до обществена информация за 2018 г.

Отказите за достъп до обществена информация се увеличават от 501 през 2016 г. на над 1000 през 2018 г. Паралелно с разширяващата се прозрачност се засилват и негативните практики, а тук контролът трябва да се прилага от съдилищата, показва докладът.

С непрозрачна законодателна инициатива в правната комисия на парламента е внесена в последния момент поправка, с която се отменя цялата втора съдебна инстанция, даваща възможност за подаване на касационни жалби, поясни Кашъмов.

Налага се въвеждане на общ модел на интернет страниците поради слабите търсачки и трудния достъп до обществена информация според изпълнителния директор на Програма „Достъп до информация“ Гергана Жулева. Според нея е необходима и актуализация на вътрешните правила в институциите по изпълнение на Закона за достъп до обществена информация.

Проучване показва, че само 10% от институциите са създали система за работа с електронните заявления. Това са само 56 от 654 органи на власт, уточни Жулева.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar