Конституционният съд в Словения блокира задължителното ваксиниране на държавните служители
Конституционният съд на Словения блокира правителствения план да направи ваксините срещу коронавируса задължителни за държавните служители, часове преди той да влезе в сила, предаде „Франс прес“.
Правителството планираше да изисква около 31 000 души, включително държавни служители, полицаи и войници, да бъдат или ваксинирани, или да са се възстановили от COVID-19, за да продължат да работят.
Заповедта трябваше да влезе в сила утре, но в отговор на жалба срещу мярката, подадена от синдиката на полицейските служители, съдът реши да блокира нейното изпълнение.
В решението си съдът постанови, че „въпреки много сериозната епидемична ситуация“, той смята, че „прилагането на потенциално противоконституционната (мярка)… ще има по-лоши последици от забавянето на изпълнението“.
Блокирането на заповедта ще остане в сила, докато съдът не се произнесе окончателно по жалбата, подадена от полицейския синдикат, но не е определена дата за това.
Министърът на публичната администрация Бостян Коритник заяви пред репортери, че „съжалява за решението на съда, но абсолютно ще го изпълни“.
Той настоя, че заповедта за ваксиниране целяла „осигуряване на по-безопасни условия на труд в помещенията под отговорност на правителството“.
Съгласно мярката служителите бяха изправени пред загуба на работа, ако са отхвърлили ваксинацията и позицията им не им е позволявала да работят от вкъщи.
Словения е ваксинирала само 45 процента от своите 2 млн. души, което е едно от най-ниските нива в Европейския съюз.
Нарастващият брой на заразените накара властите да въведат нови мерки, включително форма на здравен пропуск, който трябва да се показва на работните места и в магазините.
Здравните власти казват, че тези мерки са допринесли за рязкото увеличение на ваксинациите.
Все по-голям брой страни предприеха стъпки за засилване на ваксинацията си, включително Франция и Италия, където здравните работници трябва да бъдат имунизирани.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте