КНСБ не вижда логика да се намалява ДДС на крайната стока в заведенията и ресторантите на 9%, когато в същото време ДДС на междинните стоки остава 20%. „Това означава, че крайната цена за потребителите няма да намалее, тя просто ще остане същата, като разликата от 11% ще бъде присвоена под формата на печалба от съответния бизнес. За КНСБ това не е нищо повече от преразпределяне на пари от бюджета към бизнеса“. Това казва в позиция синдикалната организация по повод предложението на управляващите за 9% ДДС за ресторантьорски и кетъринг услуги като мярка след коронакризата.

Според КНСБ по този начин се намалява преразпределителната роля на държавата във време, когато ни трябва точно обратното, а и без това по този показател сме на едно от последните места в ЕС. Оставаме скептични и относно твърдението, че по този начин делът на сивата икономика в този отрасъл ще намалее, казва синдикатът.

Според КНСБ, ако ще се отваря дебат за промяна в ДДС в посока неговото намаление, то това трябва да се случи за всички стоки и услуги или за нито една от тях. „Върху цените на крайните продукти може да се повлияе единствено с едновременно намаление на целия размер на ДДС, каквато е била практиката и преди (например, намаление на общата ставка от 20% на 15%). Тогава няма как пазарът да реагира по друг начин, освен да намали цените на всички стоки и услуги, които се облагат с ДДС“, пише в позицията.

Според КНСБ е необходимо преструктуриране на цялата данъчна система в посока повече справедливост за хората с по-ниски доходи. Данъчната система в България е една от най-несправедливите в ЕС, тъй като косвените данъци са приблизително 60% от общите приходи в бюджета. Така основната тежест се понася от потребителите.

От синдиката отново настояват за въвеждане на необлагаем минимум, който да бъде равен на установената минимална заплата, а доходите, които я превишават, да бъдат облагани с досегашната ставка от 10%.

Друго искане е за поетапно увеличаване на максималния осигурителен доход до сума, равна на 10 пъти установената МРЗ, както и за интегриране на елементи на семейно подоходно облагане. Този подход би стимулирал семействата и би насърчил раждаемостта. От КНСБ настояват и за повишаване на данъка върху приходите от дивиденти от 5 на 10 процента с оглед следване на еднаква логика с тази на корпоративното облагане.

Икономически логично и социално справедливо би било и да се въведе еднократен данък само за 2020 г. по отношение на притежаването на движимо, недвижимо имущество и финансови активи над определена стойност, смятат синдикалистите.

Пет са внесените през миналата седмица в парламента законопроекти за сваляне на ставката на ДДС. Законопроектът на ГЕРБ и патриотите предвижда 9% ДДС върху хотелските нощувки, ваканционното настаняване, ползването на къмпинги и ресторатньорските доставки, които не включват алкохол. Предложено е още данъкът да падне и за хартиените и електронни книги и учебници.

Депутати от „Обединени патриоти“ са се подписали под три различни законопроекта, които в голяма степен се припокриват, но едни включват развлекателните заведения, а други – не. Свой проект внесе и ДПС начело с Делян Пеевски, който сваля данъка за храните, фармацевтичните продукти и памперсите за деца до 3 години. „Воля“ пък внесе проект за сваляне на данъка върху фитнес и спортните услуги.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar