НАП пуска приложение, с което всеки ще може да проверим изтекли ли са личните му данни при безпрецедентната хакерска атака.

В момента се извършват тестове за уязвимости и при нужда щели да бъдат спирани някои електронни услуги.

Едва в петък – ден след като освободиха от ареста обвиненият Кристиян Бойков, от ГДБОП са поискали съдействие от фирмата, в която той работи, за да получат достъп до данните в машината му.

„Разследващите иззеха служебнния компютър на Кристиян, нашите компютри са сто процента криптирани, защото такива са изискванията. До петък от нас не е искано съдействие. Знам, че в петък е пристигнало в офиса писмо от ГДБОП. Нямаме планове да им дадем разрешение. Има данни за трети лица, с които те нямат нищо общо, ние по договори имаме ангажимент да пазим тази информация“, заяви Георги Янков, работодател на Кристиян Бойков в „Тад Груп“.

Това, за което ще се бори заподозреният като извършител на атаката сега е, името му да бъде изчистено, разказват неговите колеги.

Експертът и създател на „Софт Уни“ Светлин Наков също за пореден път изрази съмнение, че Кристиян Бойков е извършителят на кибератаката.

„Този, който е пуснал файла до медиите си е направил труда да си заличи следите – как така го е направил до половината?“, пита Наков.

В същото време приложението за проверка, което ще дада яснота дали личните ни данни са част източените от хакер, трябва да бъде пуснато до часове.

А кибератака у нас стана новина и в световните медии. CNN озаглавява материала си „Една цяла държава беше хакната“ и допълва: „В страна с население от 7 млн. с този мащаб на атаката означава, че почти всеки работещ възрастен в страната е бил засегнат“.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar