Като имаш КПКОНПИ, адвокат не ти трябва
В казуса с апартамента на Горанов има всички съставки на добра мафиотска история - кръстник, омерта и отсъствие на контрол
Финансовият министър Владислав Горанов подаде оставка, след като стана ясно, че от години ползва безплатно жилище от 180 кв. м, собственост на бизнесмена Иван Сариев. Докато се шири в луксозния имот, Горанов е назначил сина на Сариев в подопечното му ведомство. Антикорупционната комисия оневини министъра, но въпреки това той заяви, че моралът не му позволява да продължава да заема висшия си държавен пост. Също така напуска и чуждия апартамент.
Това, разбира се, е фалшива новина. В България оставки по морални причини не се подават. А и антикорупционната комисия (КПКОНПИ) и прокуратурата предлагат висококачествено почистване на имиджа. Не е нужно човек да има добри счетоводители и адвокати, за да излезе неопетнен от какъвто и да е скандал за конфликт на интереси. Нали помните как председателят на КПКОНПИ Пламен Георгиев обобщи приключилите проверки срещу Делян Пеевски – той „е или най-проверяваният и най-чистият човек в държавата, или има много добри адвокати и счетоводители“. Пак според него премиерът Бойко Борисов рекламира хазарт върху футболната си фланелка с отвращение и безплатно.
Сигурно само най-големите наивници са смятали, че антикорупционната комисия ще намери проблем при Горанов. Няма човек на власт, който да е уличен в конфликт на интереси. И сега от КПКОНПИ просто
подпечатаха твърденията на министъра,
че конфликт няма. Познавачите на „творчеството“ й вероятно с интерес са очаквали да видят с какви абсурдни мотиви финансовият министър ще бъде измъкнат от скандала. А те звучат така – Горанов наистина живее в имот на кръстника си, но те не са свързани лица по смисъла на закона. Освен това фирмите на кръстника не са печелили обществени поръчки. Пък и министърът сам си плащал сметките. В крайна сметка Сариев е спасил съпругата на Горанов от страха й покрай Пернишкото земетресение от 2012 г., защото семейството не можело да остане в апартамента си на 10-ия етаж. Да, после Горанов е назначил на работа сина на Сариев, но момчето било дори по-квалифицирано от необходимото за поста, кандидатурата му минала през „Човешки ресурси“ и не получавал по-висока заплата от другите служители на сходни постове. Облагодетелствани няма, тъй че няма и конфликт на интереси.
За да стигне до тези изводи, на комисията й трябваха близо 3 месеца. Така и не стана ясно каква сложност е причина проверката да бъде удължена. От решението на КПКОНПИ не се вижда да са извършвани някакви сложни проверки. Няма и следа да е проучено дали на фирмите на Сариев са правени данъчни ревизии и как са приключили те. Не е изчислено
какъв би бил наемът на подобен апартамент
за този вече почти 7-годишен период. Сумата не е никак малка. Какво е това, ако не е облага? Оправданието с природния катаклизъм може би трябваше да предизвика съчувствие. Страшно си беше това земетресение, спор няма. И ако семейството не желае да остане да живее на 10-ия етаж, нима в София има само един свободен голям апартамент на нисък етаж, който може да бъде нает? В София има много, и то подходящи за финансов министър жилища, но са срещу заплащане. Но защо да се търси такова жилище, щом има едно – хем голямо, хем луксозно, хем без пари?
„В момента, в който се смени законът и трябваше тези факти и обстоятелства да се декларират, аз много мислих дали това представлява проблем за мен“, каза Горанов в тв интервю, след като миналия ноември гръмна скандалът. Когато за първи път му се наложи да се обяснява за безплатното жилище, той обяви, че ако имал и най-малки притеснения, нямало да го обяви в декларацията си, и с това показа какво е отношението му към спазването на закона.
Сега чакаме Горанов да бъде доизчистен и от прокуратурата, която вече трети месец проверява дали има данни за престъпление по служба или търговия с влияние. От държавното обвинение обясниха, че изходът от тяхната преписка зависи от производството за конфликт на интереси. Затова с огромна вероятност може да се предположи, че данни за престъпление няма да бъдат намерени. А иначе по закон прокуратурата има право да обжалва заключението на КПКОНПИ.
В този казус имаме основните съставки за добра мафиотска история – кръстник, омерта и отсъствие на контрол. Един съдия обобщи темата: „Чувал съм за хора, които не могат да изкарат незаконните си пари на светло, купуват с тях имоти на чуждо име, а после ги ползват вместо формалния собственик. Други пък живеят в чужди имоти като отплата за незаконни услуги. За много други далавери дори не съм чувал как стават. Този случай, разбира се, не е такъв. Още повече щом така казва КПКОНПИ.“
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте