[email protected]

  • Адвокати съветват – деклариране на действителния ни адрес в общината, пълномощно на доверени лица, регулярни проверки в Имотния регистър
  • Сигнал, че ни мамят, когато купуваме – кратък срок, защото собственикът е в чужбина или чака операция

Освен възрастни хора, такива без наследници или със зависимости, през последните години жертви на имотната мафия са и тези, които не живеят на адреса си по лична карта, сигнализират пред „24 часа“ специалисти по темата. Причината е, че те не получават редовно призовките, които съдебните органи изпращат до жилището им.

„Това е първият механизъм за защита срещу мошениците – обяснява адв. Иван Соколов, специалист по търговски, трудови и граждански дела. – Важно е човек да декларира в общината действителния си адрес. Ежедневно срещам лица, които по лична карта се водят на един адрес, но пребивават на друг. Така пречат на органите на съда да им връчат съобщения, а получаването им е основна предпоставка за началото на защитата на човека. В закона са предвидени срокове, които текат. След като периодът мине, предпазването от измама става много трудно“, допълва той.

Юристът съветва хората да правят регулярно проверки в Имотния регистър към Агенцията по вписванията. „Той предлага услуга, при която чрез заплащане на такса се прави регистрация и при всяко едно вписване по ЕГН-то след това се получава известие, когато има движение по собствеността на имота – обяснява Соколов. – Полезно е най-вече за хора, които живеят извън България. При заличаване, прехвърляне и вписване на имуществото им те ще бъдат известявани. В случай че имат съмнение за нередности, ще могат бързо да уведомят властите у нас“, добавя адвокатът.

Според него друго, което би ни спасило от имотна измама, е даването на пълномощно само на доверени лица. „Говоря за подписано пълномощно относно всякаква дейност, не само от гледна точка на имущество – допълва той. – Задължително документът трябва да бъде ограничен по обхват и срок, а не да е с дълга продължителност.“

Юристът разграничава и отделните форми на имотна измама. Едната от тях е с фалшиви завещания. При тях жертви най-често са хора без наследници или с роднини в чужбина.

„При този вид измама мошениците правят фалшиво завещание, обявяват го в Имотния регистър и така придобиват собствеността – обяснява той. – Чак когато наследниците се приберат в България, установяват, че жилището им е отнето. През това време е минала процедура, която са могли да спрат, но не са знаели за нея.“

Другият вид измама са подправени подписи върху предварителен договор за продажба, в който лицето уж се е задължило да продаде дома си.

„Възрастна жена почива и се завежда фиктивно дело срещу наследниците , но ако те не реагират своевременно, договорът се обявява за окончателен и по този начин може да бъде придобит конкретният имот“, дава пример адв. Соколов.

Вариация на тези измами са арбитражните решения, при които отново се използват неистински документи.

„Особеното при тях е, че много трудно се оборват, защото единствено Върховният касационен съд може да отмени решението, което са постановили“, изяснява юристът.

Оказва се, че с дигитализирането на услугите от последните години четвъртият вид имотна измама – с пълномощни, е намаляла значително. Причината е, че нотариусите вече имат единна система и когато въвеждат и заверяват пълномощно, първо го вкарват в нея.

„Когато лицето, на което е учредено пълномощното, иска да се възползва от него при друг нотариус, се налага той да се разрови в тази система и да провери дали е истинско – казва Соколов. – Така установяването на фалшиви пълномощни става бързо.“

Според него имотните измамници са все по-изобретателни в схемите. Напасват се спрямо времето и промените в законите. По-голямата част от тях са и с юридически познания.

Такъв е случаят на Георги Атанасов, по пряков Жоро Мазния, който опита да измами 89-годишната баба Янка Ушколова. В момента той е в арест с обвинение за три документни престъпления. Според прокуратурата Атанасов е имал познания в сферата и е общувал с хора, които знаели тънкостите на законите. Магистратите прецениха да го оставят зад решетките, защото съществувал риск той да извърши друго престъпление или да повлияе на свидетели в предстоящото разследване.

Адвокат Соколов е категоричен, че сред жертвите на имотните измамници попада най-уязвимата група – възрастни хора, които обикновено са по-доверчиви: „Тук се разчита на това, че те няма да реагират адекватно и станалото ще се потули. Няма да стигне до властите, нито пък ще потърсят адвокат за правата си. Всъщност попадането в капана най-често става заради предоверяване“.

Юристът твърди, че не малко хора стават жертви на измама и когато искат да купят имот. Дава примери за конкретни сигнали, по които може да разпознаем капана.

„Нереалистично ниски цени – посочва той на първо място. – Наскоро имах подобен случай на мошеник, който се беше представил за брокер на апетитно жилище с добра цена. Оказа се, че собственикът изобщо не го е ангажирал лично, нито пък някога е планирал да продава дома си. Въпросният брокер обаче беше злоупотребил. Дори вече беше взел капаро от няколко човека. Затова винаги казвам, че задължително трябва да се изследва историята на имота, което става чрез проверка в Имотния регистър и изискване на удостоверения.“

Другият сигнал за измама са кратките срокове за продажба.

„Когато измамниците притискат хората да вземат бързо решение – обяснява Соколов. – При тези случаи казват, че на собственика му трябват спешно пари, защото ще пътува в чужбина. Друго, за което лъжат безочливо, е, че му предстои важна операция. Понякога от нея уж зависи живота му. Сигнал за измама е и ако продавачът не предоставя пълния набор от документи, свързани с имота, или ви уверява, че няма нужда от такива. Последното по презумпция би трябвало да е червена лампа за всеки.“

Фейсбук групи предупреждават за мошеници – ужилени пускат снимките им

Черен списък и снимки на измамници се публикуват в няколко фейсбук групи у нас. Целта според администраторите е превантивна. Идеята е пострадали хора да споделят историята си. Сигналите не са само за имотни измами. Публикации има и от излъгани при покупки на коли, електроника, дрехи и дори от такива, които са поръчали храна от заведение, но не е била доставена.

Недоволните алармират за различни нередности, без да става ясно дали са пуснали сигнал до властите.

Последната публикация в една от групите е качена преди три дни и е за мъж, който взема големи суми срещу обещанието, че ще достави багери на хора от чужбина. Измаменият от него Светослав Милев пуска снимката му с предупреждение: „Внимавайте, колеги! Голям мошеник – дадох му пари да ми докара багер от Италия, две седмици ме лъга и накрая спря да вдига телефона си. Има и други, които е мамил. Ако някой също е пострадал, да ми пише на личен.“ Минути по-късно под публикацията се появяват коментари на хора, които соченият за измамник също е излъгал.

„В групата ни вече има близо 10 хил. души – разказва пред „24 часа“ един от администраторите. – Тя изпълнява целта си, защото масово след публикации получаваме съобщения от хора, които ни благодарят. Те са били на крачка от това да ги измамят, но са прочели сигнала. Напоследък при нас зачестяват постовете за фишинг измами по имейл. Уведомяват ни за съобщения от банки, които не са реални, а с цел кражба на лична информация“, каза той.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar