Какво гласи унгарският законопроект „Стоп Сорос“
Организации, които се занимават с бежанци, ще се нуждаят от лиценз, а данък от 25% ще се налага върху тези, които имат чуждо финансиране
Унгарското правителство публикува пълния текст на пакета от мерки „Стоп Сорос“ (на името на милиардера Джордж Сорос). Някои от обявените клаузи са много по-строги от очакванията, а правителствен говорител коментира, че управляващите ще продължат с плановете си да въведат новите правила върху организациите, подкрепящи имигрантите, дори ако това доведе до наказателна процедура от страна на Европейската комисия. „Никой не може да ни спре по този въпрос“, посочи той. Изданието Budapest Beacon обобщава основните точки от законопроекта.
Пакетът включва три закона – един относно лицензирането на организации, втори относно данъка върху чуждестранни средства и трети относно забраната на достъп до области близо до границата или на цялата територия на страната. Всички организации, които се занимават с бежанци, ще бъдат лицензирани, а данък от 25% върху получените от чужбина средства ще се налага върху организации, които получават такова финансиране за тази цел.
Промяна на позицията
Голяма разлика между тази и предишна версия на мерките е, че властите са променили позицията си от доброволно регистриране на организациите към задължително получаване на специален лиценз от вътрешното министерство. Настоящият вариант също така позволява на съда да разпусне организация, която не извършва дейност с такъв лиценз.
Законопроектът на практика засяга всяка организация, която се занимава с бежанци. Това означава всяка асоциация или фондация, регистрирана в Унгария, която осигурява защита, подкрепа или спонсориране на влизането и оставането в страната на граждани на трети държави, влезли на унгарска територия чрез сигурна трета страна. Дейностите, които попадат в сферата на мерките, са почти всички дори далечно свързани с бежанци и търсещи убежище, включително застъпничество, лобиране, опит за влияние върху властите и съдилищата, наблюдение на унгарските граници, изготвянето на информационни материали, изграждането на мрежи, организирането на доброволци, получаването директно и индиректно на финансиране или друга материална помощ от чужди източници.
Риск за националната сигурност
Вътрешното министерство ще дава лицензи на такива организации само ако те не представляват риск за националната сигурност. Освен това ще може да разследва дали организациите получават средства от чужди източници, като данъчните власти ще могат да „надзирават изпобзването на такива фондове“. Ще се използват услугите на държавните служби за сигурност, за да се определи дали дадена организация представлява национална заплаха.
Официален представител на организацията ще трябва да подаде молба за лиценз към вътрешното министерство, което ще разполага със 180 дни, за да разгледа кандидатурата. Ако тя бъде отхвърлена, друга не може да се подаде в рамките на една година.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте