И ЧЕЗ обжалва спряната от КЗК сделка с „Инерком“
Чешката компания ЧЕЗ също е обжалвала пред българския Върховен административен съд решението на Комисията за защита на конкуренцията да забрани придобиването на активите ѝ в Западна България от пазарджишката компания „Инерком“. Това е станало миналата седмица, заяви главният финансов директор на ЧЕЗ Мартин Новак пред чешката агенция ЧТК.
Така продавачът на 67 на сто от електроразпределителната мрежа и доставчика на ток в Западна България, както и на търговец на ток и слънчева и на биомаса електроцентрали у нас се присъединява към купувача, който също протестира решението на антимонолнатата комисия в края на юли. Аргументите на КЗК за спиране на сделката бяха опасения, че може да се стигне до злоупотреби с монопол, който обаче е естествен, че „Инерком“ ще увеличи възобновяемите си енергийни мощности и ще продава ток на себе си.
Решението предизвика изненада сред специалистите, които смятат, че то е лесно оборимо в съда и че прилича на политическа поръчка за възпрепятстване на сделката, която предизвика скандал заради това, че неизвестната до преди няколко месеца и малка „Инерком“ купува бизнес, много по-голям и засягащ чувствителните за обществото и правителството на ГЕРБ цени на електроенергията.
Сделката между ЧЕЗ и „Инерком“ бе подписана през февруари за цена от 320 млн. евро и предизвика съмнения откъде толкова малка компания ще намери парите за сериозните активи. Срокът за плащане по договора изтича в края на ноември, а пазарджишката компания продължава да търси парите чрез банков заем. Ако обжалването на решението на КЗК не е договорено като стопиращо сроковете за плащане обстоятелство, има вероятност сделката не само да се разсъхне, но и „Инерком“ да не си върне платения депозит от 5 млн. евро. В обратния случай фирмата на Гинка Върбакова излиза от договор, който не може да финансира, без загуба на депозита.
„ЧЕЗ намира решението на регулатора за неоснователно, затова решихме да започнем дело“, допълва Новак и припомня, че „Инерком“ отделно е подала своя жалба..
Той казва още, че през есента чешката компания ще анализира ситуацията на българския енергиен пазар .
Представителят на ЧЕЗ допълва, че не се водят разговори с останалия а второ място в търга за българските активи компания „Индия Пауър“.
„CEZ има „Инерком“ – победителя от наддаването. Ако ситуацията се промени, компанията ще премине към диалог с другия подал оферта“, казва Новак и обяснява, че все още е рано да се говори за това.
ЧТК припомня, че ЧЕЗ вече води арбитражно дело срещу българската държава заради това, че не е защитила инвестициите ѝ. Жалбата пред Международния център за уреждане на инвестиционни спорове – ICSID, към Световната банка, бе подадена през юли 2016 г. и бе за „стотици милиони евро“, според тогавашните изявления на чешката компания. Покрай скандала със сделката с „Инерком“ излязоха информация, че искът е за над 500 млн. евро.
ЧЕЗ влезе на българския пазар през 2004 г., когато приватизира електроразпеделителните предприятия в София, София-област и Плевен, преструктурира ги, доразви бизнеса си, но през цялото време срещаше предизвикателствата на конюнктурни и вземани под политически натиск регулаторни решения за цената на електроенергията и мрежовите услуги. така се стигна до решението за изтеглянето на компанията от България, след като същото реди това стори друг голям чужд инвеститор в българската енергетика – германската Е.ОН.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте