И съдът даде „зелена светлина“ на еврокандидатурата на Пеевски
Неоснователно е твърдението, че ЦИК не е извършила проверка на депутата от ДПС, реши ВАС
Депутатът от ДПС Делян Пеевски отговаря на всички законови изисквания за участие в европейските избори и регистрацията му като кандидат не може да бъде подлагана на съмнение. Такъв извод може да се направи след решението, взето от Върховния административен съд (ВАС) в сряда. С него окончателно беше затворен казусът дали Пеевски се е съобразил с Изборния кодекс, когато се е включил в надпреварата за Европейския парламент. Без никакъв отговор останаха данните, изнесени от сайта „Биволъ“, според които Пеевски е прекарал в Дубай повечето си работни дни като депутат в периода 2016 – 2018 г.
В края на април от гражданско сдружение БОЕЦ подадоха сигнал в Централната избирателна комисия (ЦИК). В него посочиха, че са налице сериозни съмнения, че Пеевски не е живял в България или друга страна – членка на ЕС, през последните 6 месеца. Това е едно от основните условия за участие в евроизборите. От БОЕЦ настояха изборната администрация да сезира компетентните държавни органи, които да извършат проверки по случая.
Комисарите обаче отказаха да излязат с официално решение по казуса. Вместо това изпратиха на сдружението писмо, в което дадоха да се разбере, че документалната проверка, извършена от дирекция ГРАО към регионалното министерство, е напълно достатъчна. В отговор от БОЕЦ внесоха жалба във ВАС с мотива, че ЦИК е отказала да разгледа случая по същество. Очакването на сдружението беше, че съдът ще отхвърли решението на комисарите и ще ги принуди да направят реални проверки.
Пред съда адвокат Николай Хаджигенов, който представлява сдружението, поиска да бъдат издадени съдебни удостоверения, които да послужат пред Гранична полиция, НСО, митниците и столичното летище, за да бъде проверена изнесената от „Биволъ“ информация за полетите на Пеевски. Хаджигенов обясни, че ще му бъде необходимо и подобно удостоверение пред външното министерство на ОАЕ, за да се разбере дали Пеевски разполага с виза за постоянно пребиваване. Ако има такава, тогава той се „явява данъчно задължен субект, което означава, че има отседнал статут извън територията на ЕС“, изтъкна адвокатът.
Мария Бойкинова, представляваща ЦИК, повтори познатите аргументи на комисията – Пеевски е подал декларация, в която е заявил, че има постоянен и настоящ адрес в България, това е било проверено документално и е достатъчно. „ЦИК няма правомощия, а и самият закон не се интересува от фактическото местоположение на този кандидат. Законодателят е предпоставил само да има адресна регистрация“, заяви Бойкинова. По думите й писмото – отговор към БОЕЦ, „има характер на административен акт, тъй като не формата, а съдържанието предопределя властническия характер на решението на ЦИК“. По отношение на молбата на Хаджигенов за удостоверенията, Бойкинова настоя да бъде отхвърлена, тъй като била „неотносима“.
В решението си, публикувано вчера, ВАС изцяло се съгласи с аргументите на ЦИК. Съдът прие, че сигналът на БОЕЦ е бил разгледан, а изпратеното писмо отговор „по същността си е решение, защото е взето от компетентен орган, изразява волята му след станали разисквания“ и при спазване на процедурата, разписана в Изборния кодекс.
СОЛИДАРНОСТ
Съдиите се солидаризираха с изборната администрация и по отношение на проверката, посочвайки, че „регистрирането на кандидатските листи по същността си е охранително производство, при което кандидатите трябва да отговарят формално на изискванията на Изборния кодекс“, т.е. извършената документална проверка от ГРАО е достатъчна, за да бъде удовлетворен законът. „Твърдението на жалбоподателя, че не е извършена проверка от страна на ЦИК … е неоснователно“, заключава съдът и отхвърля жалбата. Решението е окончателно.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте