Испания планира отпуск по болест при менструални болки
Правителството на Испания одобри проектозакон, даващ право на дамите да ползват отпуск по болест при силни менструални болки, съобщиха ДПА и Асошиейтед прес.
Приемането на законодателството би направило Испания първата страна в Европа с подобен закон. Жените в Испания ще имат право да си останат у дома, докато траят тези болки. Прогнозните разходи за държавната система за социално осигуряване възлизат на 23,8 милиона евро на година, като не се предвижда работодателите да покриват част от сумата, предава БТА.
„Правим закон, който ще гарантира, че жените могат да живеят по-добре“, каза министърът на равенството Ирене Монтеро след заседание на кабинета, като добави, че ще е „необходима консултация с лекар, за да получите отпуск по болест“.
Правителствени служители, цитирани от АП, заявиха, че лек дискомфорт няма да отговаря на изискванията за отпуск поради менструални болки. Предложеният закон е насочен към по-сериозни симптоми, като диария, треска и силно главоболие, посочиха те.
Законопроектът няма да бъде готов за внасяне в парламента, докато не приключат обсъжданията по него. Конституционните експерти твърдят, че законът няма да влезе в сила преди края на годината.
Той трябва да бъде въведен като част от пакет от предложения, включващи и нови разпоредби за абортите, позволяващи на всички жени над 16 годишна възраст в католическата страна да могат да прекъсват бременност без съгласието на родителите си.
Някои депутати от Испанска социалистическа работническа партия (ИСРП) на премиера Педро Санчес, която ръководи правителството на малцинството, обаче изразиха резерви относно законопроекта.
Министърът на икономиката Надя Калвиньо предупреди, че регламентът може да постави жените в неизгодно положение, когато се конкурират за работни места с мъжете. Испанското правителството никога няма да одобри мерки, които биха могли да „стигматизират жените“, добави тя.
Подобни разпоредби съществуват в Тайван, където жените могат да отсъстват от работа три дни в годината поради болки при менструация, но за посочения срок получават само половината от заплащането си.
В Южна Корея пък работодателите трябва да дават на служителките си един почивен ден на месец, ако те предявят искане за това, но законът не уточнява кой заплаща разходите или дали възнагражденията за този ден трябва да се изплащат.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте