Инспекторатът отказа да проверява повторно Лозан Панов за „Апартаментгейт“
Сигналът на антикорупционната комисия срещу него е същият като този на прокуратурата, смятат оттам
Инспекторатът към Висшия съдебен съвет (ИВСС) е прекратил проверката срещу председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов по сигнала на антикорупционната комисия (КПКОНПИ). Това става ясно от отговорите от инспектората, които в. „Сега“ получи по Закона за достъп до информация. КПКОНПИ прати Панов на инспектората заради скандала „Апартаментгейт“. През юни антикорупционната комисия сложи точка на проверките, които правеше на политиците с евтините апартаменти от „Артекс“, приемайки, че те не са извършили никакви нарушения.
Единственият, срещу когото КПКОНПИ предприе действия, въпреки че също не откри конфликт на интереси, беше недолюбваният от статуквото Панов. Той живее в апартамент на фирма на съпругата му, закупен от „Артекс“ две години преди да сключат брак. Комисията поиска инспекторатът да провери дали не е нарушен Кодексът за етично поведение на българските магистрати.
От ИВСС обаче са приели, че полученият сигнал от КПКОНПИ е същият като този, пратен им през април от прокуратурата. Още през май производството по сигнала на прокуратурата е прекратено заради „неотстраняване на нередовности“, става ясно от отговорите на инспектората. Не се разбира какви са били тези нередовности, нито защо прокуратурата не ги е отстранила. Колкото до производството по сигнала на антикорупционната комисия, то е прекратено, защото е прието, че веднъж вече инспекторатът се е произнасял по идентичен сигнал.
„В този случай, за да бъдем абсолютно коректни, трябва да кажем следното: всяко твърдение, че за останалите преписките били приключени, а пък за Панов била пратена на инспектората, е пълна спекула. Пратена е на инспектората, защото той е компетентен. КПКОНПИ не е компетентна. Според мен и в инспектората решението за г-н Панов ще бъде същото – няма конфликт на интереси“, каза в края на юни главният прокурор Сотир Цацаров.
Дали някой от висшите представители на властта е извършил данъчно престъпление със закупуването на жилища на по-ниски цени, ще стане ясно след ревизиите на Националната агенция за приходите, обясни още Цацаров. Досега не е известно въпросните ревизии да са приключи. Скоростно беше почистен единствено синът на зам. главния прокурор и директор на националното следствие Борислав Сарафов. Оказа се обаче, че ревизията не обхваща достатъчен период, за да бъде проверено как 21-годишният младеж си е пазарувал имоти за над 500 хил. лв.
БЕЗ НАРУШЕНИЯ
Инспекторатът е прекратил и производството срещу съдиите от Върховния административен съд Светослав Славов и Николай Гунчев, става ясно още от отговорите им до в. „Сега“. Висшите магистрати бяха проверявани след публикация в близък до управляващите всекидневник, че са участвали в лов в дивечовъдното стопанство „Кабата“, чийто концесионер е обвиненият в данъчни престъпления и организирана престъпна група за производство на цигари Миню Стайков. Подробности за проверката не се съобщават. От инспектората отказаха да предоставят и информация кой е подал сигнала срещу двамата, тъй като това било класифицирана информация. Малко преди публикацията за лова Гунчев подписа с особено мнение решение по делото за достъп до информация по скандала „Цумгейт“. Според него процесът трябва да бъде прекратен, което би означавало инспекторатът да предостави информация.
Веднага след публикацията от съда обявиха, че участието на двамата в лова няма отношение към правораздавателната им дейност, ловът е бил законно организиран, а те имат разрешение за притежание и употреба на ловно оръжие.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте