Изслушаха кандидатите за омбудсман – те застанаха зад справедливостта и правовата държава
Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество изслушва шестимата кандидати за омбудсман – Антон Станков, Велислава Делчева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мария Матева и Мая Манолова, предаде репортер на БГНЕС.
Преди изслушването, бяха представени кандидатурите на шестимата номинирани, а именно тяхното образование, професионални и нравствени качества.
Антон Станков, който е бивш министър на правосъдието, е номиниран от „Асоциация Българско училище за политика Димитър Паница“.
Велислава Делчева е кандидатът за омбудсман на ГЕРБ-СДС.
Джема Грозданова, която е бивш народен представител, е номинирана от Националната пациентска организация.
Димитър Маргаритов е кандидатът за омбудсман, излъчен от Българската национална асоциация „Активни потребители“.
Мария Матева е номинацията за омбудсман, внесена от „Български Червен кръст“.
Мая Манолова, която е номинирана от 23 граждански и браншови организации. Веднъж вече Манолова е била Омбудсман на Република България – от 2015 до 2019 г.
Националният омбудсман се избира от парламента в условията на публичност и прозрачност за 5-годишен мандат.
Номинираният от „Асоциация Българско училище за политика Димитър Паница“ бивш правосъден министър Антон Станков заяви по време на изслушването си в комисията, че неговата кауза е защита на законоустановените права на хората, защита на правата на гражданите, осигуряване на правосъдие, защита на правата на децата и на хората с увреждания, както и търсене на балансиран диалог между гражданите и органите на управление. Той отбеляза, че предизвикателствата са как да се отговори на нарастващия брой жалби и сигнали, как да се промени организацията на работата без да се създават регионални структури.
„Подходът на омбудсмана не е състезателен“, подчерта Станков и посочи, че вярва във върховенството на закона и върховенството на правата на човека.
Заставам зад принципите на правовата държава, увери той и обясни, че ако бъде избран за омбудсман, ще сформира работна група за създаване на кодекс на омбудсмана.
„Ще оказвам подкрепа на институциите и ще ги подпомагам да подобрят работата си. Ще работя за защита правата на хората с увреждания. Ще развия активно дейността на съвета за наблюдение, създаден по закона за хората с увреждания“, каза още Станков.
Кандидатът за омбудсман на ГЕРБ-СДС Велислава Делчева обясни, че ако бъде избрана, ще наблегне на правата на уязвимите групи. Тя обърна внимание, че жалбите, които те подават, не са в голям размер, но тяхната уязвимост допълнително се задълбочава.
Делчева си постави три основни приоритета – правата на детето с особен акцент върху правата на децата в риск и правата на децата в конфликт със закона, подкрепа на правата на възрастните хора и правата на жертвите на домашно насилие.
Номинираната от Националната пациентска организация Джема Грозданова помоли „да не се дискриминираме нито по пол, нито по професия“. Като своя основна задача тя посочи въвеждането на съвременно детско правосъдие. В нейния фокус са и семейно-правните въпроси, както и координационният механизъм, който трябва да заработи най-накрая.
Здравеопазването също е основен приоритет на Грозданова и по-точно промяната в работата на държавните психиатрични болници, проблемът с дефицита на лекарства, системата на ТЕЛК и НЕЛК, биомаркерите и др.
„Детската болница е проблем, който няма как да не бъде говорен. Ако една държава иска да създаде такава болница и иска да лекува децата си в България, трябва да го направи“, добави тя и допълни, че другите проблеми, върху които ще се фокусира, са свързани с наркотиците в училище и телефоните.
Грозданова е категорично не приема аргумента, че създаването на детски омбудсман ще утежни администрацията.
„Най-големият екологичен проблем е начинът, по който се изсичат горите и ние не ги контролираме“, каза още тя и увери, че би се заела с този въпрос, когато се запознае с проблематиката, ако бъде избрана за омбудсман.
Излъченият от Българската национална асоциация „Активни потребители“ Димитър Маргаритов заяви, че смята, че всеки един от кандидатите за омбудсман има своя опит в една или друга област. „Мога да кажа, че съм спокоен, че какъвто и да е резултатът, ефектът ще бъде добър“, каза той.
Маргаритов подчерта, че опитът му в системата на 5 министерства в последните 20 години го е научил как работи администрацията и как не работи. „Правомощията на омбудсмана не са никак малко и не са никак малки“, обърна внимание той.
Маргаритов посочи своите приоритети, а именно ролята на омбудсмана като медиатор и посредник в отношенията между гражданите и администрацията. „Сигурен съм, че опитът и подходът, който съм изградил през годините, ще ми помогнат. Устойчивостта е способността да водиш диалог и да отстояваш позиция без да поставяш ултиматум“, смята той.
Негови приоритети са още потребителските права, защитата на децата със СОП и на младите хора с увреждания. Според него е време и в един и същ урок да могат да участват пълноценно различни деца.
„Могат да се създадат консултативни формати и да убедим институциите, че всички деца могат да разберат онова, което им се преподава“, допълни Маргаритов.
Кандидатът на „Български Червен кръст“ Мария Матева обясни, че визията ѝ като омбудсман ще бъде да стимулира справедливост, прозрачност и отчетност. Тя се фокусира върху правата на хората, подобряване на обществените услуги, подобряване на обществения живот, подобряване на начина, по който се справяме с проблемите, върху това да има гъвкав и отзивчив персонал, в превръщането на омбудсмана в мост между гражданите и институциите.
Матева отбеляза като свой приоритет и изграждането на сигурна и модерна IT система.
Мая Манолова сподели пред членовете на комисията, че е приела номинацията на 23 граждански организации, защото 4 години като национален омбудсман и след това като председател на гражданска платформа се занимава точно с това.
„Подготвяме законопроекти – Закон за частния фалит, за колекторските фирми, за предел на надценки на основни хранителни продукти. Защитаваме безплатно хора с нарушени права. Всичко това е възможно, защото съм адвокат, защото целият ми професионален опит и като адвокат, и като депутат, и като омбудсман, и като граждански активист е свързан със защитата на права“, каза тя и подчерта, че с екипа ѝ са успели да направят омбудсмана значима, видима, авторитетна институция, напълно прозрачна, публично и политически независима.
Манолова заяви, че с екипа ѝ са положили много усилия да направят институциите съюзници, за да решаваме проблемите на гражданите.
„Ето това искам да продължа като омбудсман. Има нужда от човек, който ще влезе там и няма тепърва да се запознава с проблемите, който може да изправи институцията на крака. Гражданите очакват омбудсманът да бъде на терен, да посреща реално проблемите на някой. Не хората да ходят при омбудсмана, а омбудсманът да ходи при хората“, каза още тя и посочи, че неин приоритет е и защитата на правата на уязвимите групи.
Председателят на парламента Наталия Киселова също присъства на изслушването и попита какви действия би предприел всеки един от кандидатите за подобряване на хората с психични заболявания, на което Антон Станков отговори, че психичното здраве на населението се изразява в повишеното ниво на насилие и този проблем не може да бъде повече замитан под килима.IБГНЕС
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте