Ако реформата в прокуратурата е като да местиш гробище по онази крилата фраза от преди 15 години, то не просто не може да се очаква помощ отвътре, ами и тези, които трябва да бъдат преместени, неистово копаят още по-надолу.

Единодушната и безалтернативна номинация на Иван Гешев за главен прокурор е тъжна илюстрация на ситуацията в държавното обвинение. А мощната подкрепа от прокурори и следователи от цялата страна, която вече дни наред го залива, доказва за пореден път колко вредно е, че прокуратурата е единна и централизирана, подчинена на волята и интересите на един-единствен човек, над когото е само Господ. Номинацията, скрепена и с подписа на самия Цацаров, означава, че Гешев не е просто кандидатът за главен прокурор. Той е следващият главен прокурор. Цялата прокурорска машина в момента е впрегната да покаже това. Становищата, които прокурорите от страната пращат до Висшия съдебен съвет, се качват на сайта на държавното обвинение, спецпрокуратурата, която е в ресора на Гешев, бълва акция след акция. Медийната империя на Делян Пеевски и другите близки до властта медии се надпреварват да венцехвалят кандидата.

В техен стил са и становищата в подкрепа на Гешев – като писани под индиго от бодри комсомолци.

Опорните им точки са простички

– зам.главният прокурор е перфектният професионалист, спецпрокуратурата е процъфтяла под неговото ръководство, а тези ужасни протестиращи опитват да се намесват в независимата съдебна власт и свободната воля на членовете на Висшия съдебен съвет. Протестите срещу Гешев са инспирирани от политически и икономически интереси…

Но пък подкрепата за него, изразена от политически фигури, не е разпозната като намеса в работата на съвета. ГЕРБ през правосъдния си министър Данаил Кирилов подкрепи Гешев. ДПС също го харесва, стана ясно от изявленията на депутата от партията Йордан Цонев.

Отстрани изглежда, че прокуратурите по места се надпреварват да засвидетелстват подчинението си на главния прокурор Сотир Цацаров, който в последните 2 години си продуцира Гешев, а сега го и номинира за свой наследник (не приемник, а наследник). Становищата целят и да покажат на новия патрон, че царството му е признато и може да е спокоен, че

вътрешна съпротива няма да има

Толкова за независимите и несменяеми магистрати. Дори в тъмните времена, когато Никола Филчев ръководеше прокуратурата, имаше някакви единици бунтари. Сега, след 10 години съдебна реформа на ГЕРБ, бунтари вече няма. А никой от тези, които управляват съдебната власт, не си прави и труда да проучи колко прокурори напуснаха системата, откакто Сотир Цацаров я ръководи. И не става дума за тези, които си тръгнаха, защото бяха изпълнители, от които новата власт трябваше да се отърве. Става дума за редовите обвинители, които осъзнаха, че в системата няма въздух за тях, че ако си вършат работата както трябва, водени само от закона и вътрешното си убеждение и не ги търсят за поръчки, нямат никакъв шанс за развитие.

Всъщност Гешев е демократичното проявление на мнозинството в прокуратурата. Може би наистина прокурорите си го харесват. Защото след 30 години преход и „реформи“ мнозинството в държавното обвинение са малки гешевци. Или много биха искали да бъдат такива. Завършили право в школата на МВР или на някое друго съмнително място,

любители на револверите, показните арести и раздаването на присъди без съд

От пленума на Висшия съдебен съвет, който ще гласува кандидатурата на Гешев на 24 октомври, не можем да очакваме противопоставяне на статуквото, тъй като мнозинството му е част от него. Така че минимумът от 17 гласа „за“, от които зам.главният прокурор се нуждае, за да стане титуляр, му е в кърпа вързан. А и съдийската част от съвета може удобно да се скрие зад обяснението, че щом прокурорите си искат Гешев, няма пречка той да бъде избран. Всъщност това не е прокурорско самоуправление, а свеждане на глава пред самодържеца. Може да се предположи с голяма сигурност, че против ще гласуват не повече от трима души, които вероятно още

отсега ги подготвят за последващата саморазправа

Единственото дребно препятствие по пътя на Гешев към кабинета на 4 етаж в Съдебната палата може да се окаже президентът Румен Радев. Той беше много активен преди 2 месеца по повод процедурата и качествата на бъдещия главен прокурор. Сега замълча, но неговият съветник Борислав Цеков вече се изказа в полза на Гешев. Очевидно президентът не е против. А според конституцията назначението на избрания от ВСС кандидат става с подписа на държавния глава. Уловката е, че той може да откаже да парафира избора само веднъж. Ако съдебният съвет му върне същия избор, президентът не може да не подпише. Затова и подобен развой на събитията би имал единствено морална стойност. Цацаров вече вдигна жълт картон на президента, като го скастри преди 2 месеца за инициативата му да направи консултации за предстоящия избор. Затова президентът може да предпочете да не рискува за червен картон.

След този предизвестен и нагласен избор идват 7 години, през които реформата на прокуратурата само ще я сънуваме. А в действителност ще гледаме показни акции срещу хора, които са политически или икономически неудобни на статуквото, както и чадъри над правилните хора. С Гешев ще изчезне и перфидното лице на иначе образования юрист Цацаров или дистанцирания от злобата на деня професор по наказателно право Борис Велчев. Обществото ще види истинското лице на прокуратурата – брутално и цинично. А след края на мандата на Гешев овладяването на държавата ще е приключило напълно.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar