Върховният представител на международната общност за Босна и Херцеговина Кристиан Шмит наложи промени в изборното законодателство на страната, след като секциите затвориха.

Промените са спорни, защото според критици – особено в общността на бошняците (мюсюлманите) в страната те ще облагодетелстват хърватите и то конкретна тяхна партия, Хърватския демократичен съюз (HDZ), посестрима партия на едноимменната управляваща формация в Загреб.

Те обаче са и опит за справяне с най-дълбоката политическа криза от 1995 г. Тогава Дейтънското мирно споразумение оформи Босна в сегашния ѝ вид с изключително сложна система за подялба на властта между сърби, бошняци и хървати след войната, влеза 100 хил. жертви.

Върховният представител има право на подобни промени – т. нар. Бонски правомощия – когато смята, че политическият процес в страната е в безизходица. За целта е нужен само един подпис, без промените да се съгласуват с босненските институции.За малко над година на власт Шмит предприема за трети път тази стъпка.Какво се променя

В пакета се съдържат мерки и с промяна в конституцията, и с тези в законодателството за изборите на национално ниво и във Федерация Босна и Херцеговина – една от двете съставни части на страната (населена предимно с бошняци и хървати) заедно с Република Сръбска (населена предимно със сърби).

Увеличава се броят на депутатите в парламента на Федерация Босна и Херцеговина (различен от националния парламент), за да се поправи „свръхпредставеността“ и на трите съставни народа на Босна в кантони, където не всеки е еднакво представен. Във всеки кантон (общо 10) всеки народ ще може да има депутати – поне един.

На всеки от съставните народи същевременно ще се падат 23-ма депутати вместо досегашните 17. Хърватите настояваха, че техните депутати всъщност се избират с гласовете на бошняците, които са най-голямата група във федерацията. Причината е, че досега според изборния закон всеки съставен народ получаваше поравно места от всеки десет мандата.

Задава се срок за формиране на правителство и (по думите на Шмит, който публикува и видеоизявление) да „няма блокади“ в съставянето му.

Сред промените са и други за гарантиране на функционалността на конституционния съд и процеса на подбор на съдиите.

Реакции

Съединените щати и Великобритания обаче приветстваха промените, обосновани с нуждата да се подобри функционалността на страната.

Хърватски партии приветстват промените; преди изборите те бяха предупредили, че може да блокират формирането на ново правителство на Федерация Босна и Херцеговина, ако те не бъдат въведени. Шмит бе дал време на босненските политици да го направят сами, но предупреди, че ще действа сам, ако елитът не го направи. Миналия месец Загреб потвърди информацията, че е координирал тясно с Шмит възможността за промените в последните месеци.

Бошняци обаче наричат станалото посегателство срещу демокрацията и промяна в правилата на играта след изборите – нещо, което в друга страна Западът би осъдил.

В обръщението Шмит защити действията си с думите, че „се загуби много време“, в което „нужните законодателни или изпълнителни решения просто се блокират и не се прилагат.“

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar