„Казаха, че застрахователите от „гражданската отговорност“ нищо не печелели. Едва ли не, на загуба били. Никой не ги задължава! Като не печели, да не я предлага тази застраховка! Те не само, че я предлагат, а се лобира пред държавата тя да стане задължителна, при положение, че са частни компании. Ако имаше държавен застрахователен институт, нека държавата да ни задължава да го ползваме, макар че това би било невъзпитано. Държавата да правим лобистки закони за частни компании – това е скандално“

Това каза за предаването „Нещо повече“ блогърът и публицист Иван Стамболов – Сула по повод увеличението на заплатите в бюджетната сфера, но и поскъпването на издръжката на живота у нас и някои видове застраховки. Ако една застрахователна система не може да се самоиздържа и да печели, тя не е необходима, убеден е той. Стамболов попита дали застрахователните вноски не са печалба за застрахователите, ако вносителите им не са имали нужда от нея. Той коментира и повишаването на данъците за старите коли:

Според него е „отдавнашна борба на Асоциацията на вносителите на автомобили, да се правят рестрикции по законодателен път срещу пазара втора ръка на коли. Те имат една схема – продават ти колата, след това ти казват при кого да я застраховаш, при какви лизингови условия ще бъде, на кой сервиз да ходиш и така нататък, докато минат пет години, нещата станат нетърпими и те принудят да си купиш поредна нова кола“.

Публицистът е категоричен, че спрямо мобилните оператори също има протекционистични нормативни мерки:

„Задължиха всеки на асансьор да се сложи сим- карта и се плащам месечна такса. Не съм чул някой да го е ползвал. Хората имат собствени джиесеми и се обаждат“.

Всичко това води до объркване сред хората между държавата и управляващите

„Държавата е парадигма от институции. Тези институции са теория. Да обичаш или да мразиш държавата е все едно да обичаш или да мразиш Менделеевата таблица. Оценка заслужават хората, които населяват държавата, а те са времето там. Дори толкова временно, че бързат като невидели, докато са в държавата, докато я представляват, да рентират тази своя позиция. Колкото повече такива неща стават като застраховки, данъци на коли, джиесеми … толкова по-големи камъни хвърляне в градината на държавата, а това не е хубаво“.

Стамболов коментира, че всяко правителство е подложено на натиск в средата на мандата си и този натиск обикновено е причина за ремонт на кабинета

„Да не се залъгваме, Борисов не е изгладняло човечец, който иска да лапа отвсякъде пари. В много случаи би предпочел спокойствието си пред някоя тънка далавера, която звучи скандално в медиите. И с това се спекулира“

Нито Борисов е държавата, нито опозицията е нещо хомогенно, обясни Стамболов.

„Опозиция, от една страна, са БСП – реална парламентарна опозиция с най-големи апетити към едно евентуално повторно раздаване на картите, защото ще излязат с най-добър за себе си резултат. Опозиция обаче е и ДПС, а те водят съвсем друга политик. Опозиция е и така наречената традиционна десница…“.

Всяка власт има два основни демона – „Това са злонамереността и некомпетентността. Лошите неща стават или от простотия, или за пари. Винаги“.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar