Две неправителствени организации и Софийската адвокатска колегия изпратиха до Висшия съдебен съвет 30 въпроса, които да бъдат зададени на кандидата за главен прокурор Иван Гешев. „Антикорупционен фонд“ и Институтът за пазарна икономика (ИПИ) питат дали прокуратурата има основание да подложи на разпит на Делян Пеевски по мегаделото „КТБ“. По това дело Иван Гешев е наблюдаващ прокурор. Софийските адвокатите се интересуват от емоционалните изблици в кандидата за шеф на държавното обвинение покрай казуса „Полфрийман“.

Изслушването и гласуването на кандидатурата на единствения номиниран за главен прокурор ще се проведат в един ден – 24 октомври. Решението се взема от Пленума на Висшия съдебен съвет, а указът за назначаване е в ръцете на президента Румен Радев.

„Антикорупционният фонд“ и ИПИ припомнят колко важно е прокурор Гешев да отговори на всички възможни въпроси.

„Отговорният подход изисква на кандидата Гешев да бъдат зададени въпроси от името на гражданското общество, на научните и професионалните среди, както законът повелява. За съжаление по значителна част от въпросите г-н Гешев мълчи“, коментира Бойко Станкушев, който е директор на „Антикорупционния фонд“.

Неправителствените организации задават десет въпроса на кандидата. Освен за Делян Пеевски, има питане и за противоречиво изказване на Иван Гешев от лятото на тази година. Тогава той определи изборите на главен прокурор като „кална“ борба и допълни, че знае за „купени магистрати, политици и журналисти“. Сега Гешев е питан какво е сторила прокуратурата по темата.

Има въпрос за това дали кандидатът подкрепя въвеждането на процедура за безпристрастно разследване на главния прокурор и намаляването на властта му. Подобно питане е постъпило и от Софийската адвокатска колегия.

ИПИ и „Антикорупционният фонд“ питат дали прокуратурата по своя инициатива трябва да възобнови старата практика да предоставя на парламента доклади по дела от висок обществен интерес, включително неприключили. По този въпрос Конституционният съд вече се произнесе, че парламентът няма право да иска подобни данни.

Прокурор Гешев е питан дали е готов да отговаря регулярно на въпросите на медиите и неправителствения сектор. Накрая кандидатът за шеф трябва да отговаря и за прекомерно големия брой прокурори в България.

Софийската адвокатска колегия задава 20 въпроса към Иван Гешев. Може би най-любопитният от тях е свързан с интереса на адвокатите към душевното състояние на кандидат за главен прокурор.

„В състояние ли е г-н Гешев да спазва изисквания за независимост и безпристрастност с оглед изявлението му, че има три деца и че каквото и да каже по случая Джок Полфрийман, „има опасност то да бъде повлияно от емоции и коментарът му да не бъде професионален? По дела за какви престъпления кандидатът приема, че може да не прояви професионализъм и да не бъде безпристрастен?“

Другите важни въпроси са дали главният прокурор трябва и може да изразява по медиите мненията си за политическите партии и медии. Адвокатите питат дали прокурорът може да се изказва за вината на обвиняемите, да се пускат към медиите подбрани материали от разследването.

„Счита ли г-н Гешев, че работата на адвоката е „да защитава и да взема пари от хората, независимо каква е истината“, пита Софийската адвокатска колегия. Изказване в този смисъл бе направено от Иван Гешев към известния наказателен адвокат Ина Лулчева. Има въпрос как Гешев вижда ролята на адвокатурата в демократичното общество в „светлината на разделението между властите“.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar