Стотици дупничани се стекоха на погребението на Ангел Христов, който бе известен като единия от двамата „братя Галеви“, предава БНР. Според кореспонденцията на националното радио на церемонията са участвали „близки приятели, бивши колеги, дори пристигнали от чужбина техни познати, бивши управници на Дупница и дупничани…“

БНР предава събитието с много детайли: близките на Ангел Христов са предплатили местата на паркинга при централния храм в Дупница „Св.Георги“, а опелото е извършено от цели шестима местни свещеници.

Униформени полицаи и жандармерия са охранявали централната улица на Дупница, но не и района около църквата, а дрон е заснемал цялата церемония и процесията. Два буса са закарали до гроба на Ангел Христов над 30 венци, е обявила траурната агенция, цитирана от БНР.

Сред гостите е бил и Златко Баретата, но той е отказал да говори пред репортерите. Отказал е да говори бившият кмет на Дупница инж.Атанас Янев, който е „кметувал под давлението на Галеви“, пише БНР.

Полковникът от резерва Стоян Ушатов, който е бил бивш командир на Пламен Галев и Ангел Христов, е казал пред кореспондента на БНР: „Достоен български офицер, патриот, антимафиот, чудесен човек“.

На погребението е дошъл и ректорът на частния институт по туризъм в Банско проф.Васил Жечев: „Аз съм дошъл да уважа моя старшина. Казва се Христо Христов. В Сандански (през) 73-та и 74-та година бях войник и (сега) неговия син е починал. Аз съм дошъл да уважа старшина Христов и неговия син“.

„Чак от Словакия беше пристигнал Васил Василев-Клеменца, свързан в недалечното минало с ВИС, сега преподавател по богословия в Печанския универсиитет в Словакия, както сам каза: „Царство му небесно. Изпращаме достоен човек в последния му земен път. Род предхожда, род дохожда. Светото писание трябва да се чете“, предава БНР.

Бивш ковмандос, свързан с Галеви, докато са били в системата, се е провикнал пред храма: „Докато сме живи, ще ги споменаваме. Никога няма да умрат. Човек умира, когато го забравят и няма кой да го споменава. Докато сме живи, докато има мъже в тази държава и докато има българи в тази държава и ги споменаваме, те никога няма да умрат“, съобщава БНР.

Накрая националното радио предава: „Дупничанин обобщи накрая: „Прави ми впечатление, че има доста хора с черни фланелки, с цветя, с букети, мъже, жени, много народ. Някои от тях изглеждат страшни“.

Не е ясно кои точно са изглеждали „страшни“, но БГНЕС допълва списъка на най-близките на „братя Галеви“, които са били на церемонията: „Васил Капланов – Каплата, жената на Пламен Галев – Юлиана, адвокатът на Братя Галеви – Емил Велинов, Апостол Чакалов – Тоци (спряган за дясната ръка на Галеви), (човек представен просто като) Конана, Атанас Янев (бивш кмет на Дупница), зам.-кметът Крум Милев, Васил Жечев – ректор на колежа по туризъм в Благоевград и други“.

БГНЕС предава, че „опелото, на което са присъствали около 500 души, премина спокойно“.

Погребението трябваше да се състои в неделя, но беше спряно от МВР заради започнали досъдебни производства и назначената аутопсия, която показа, че Христов е починал от масивен инфаркт.

Без отговор обаче остава въпросът как 53-годишният Ангел Христов, който се издирва с червена бюлетина от Интерпол повече от 10 години, е успял да влезе в България.

Според бившия вътрешен министър Иван Демерджиев със сигурност не е пристигнал със самолет.

Бившите барети Ангел Христов и Пламен Галев, известни като Братя Галеви, бяха осъдени за рекет и изнудване, но малко преди произнасянето на окончателната присъда напуснаха страната, като най-вероятно са били предупредени. От 2012 година те се издирват с червена бюлетина на Интерпол. По неофициална информация двамата са живеели в Република Южна Африка, където миналия месец беше убито друго знаково лице от подземния свят – Красимир Каменов – Къро.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar