За Томислав Дончев въпросът е кой записва Борисов
„Ако имаме голям въпрос, то той е кой системно записва и подслушва българския премиер и после дали обработва или не“. Такова мнение изказа вицепремиерът Томислав Дончев по повод поредния изтекъл запис с глас, силно напомнящ този на премиера Бойко Борисов. Записът бе разпространен преди ден и се предполага, че е от края на 2018 година. Разговорът, изобилстващ от псувни и ругатни, е посвестен на президента Румен Радев. Събеседникът на премиера не се чува, но файлът започва с фразата: „Акъл се набива, Томиславе, на умен човек…“, което предполага, че може би си говори именно с Дончев.
„Към края на 2018 г. много пъти сме говорили по телефона с премиера“, каза Дончев в четвъртък пред БНТ.
Вицепремиерът добави, че не може нито да потвърди, нито да отрече за подобен разговор: „Аз нямам спомен разговор по телефона да е изглеждал точно по този начин, но не мога да бъда категоричен„.
На въпрос дали е редно премиер да използва такъв език, Дончев отговори: „Публично в никакъв случай не може да се води разговор за политически лица по такъв начин“.
В случая обаче става дума за частен разговор, в който премиерът явно се чувства свободен да говори точно каквото си мисли.
Това е поредният анонимно изтекъл запис с гласа на премиера. Първият запис, който се появи през юни в който Борисов обяснява как е наредил на финансовия регулатор да „размаже физиономията“ на бизнесмен, който не се съобразявал с него, бе подложен на две независими експертизи в чужбина, съответно по поръчка на евродепутата Елена Йончева (спомената във въпросния разговор) и на сайта „Биволъ“. Според двете експертизи записът е автентичен.
Според Томислав Дончев обаче не е важно съдържанието на разговора, а това, че някой го записва. Той каза, че не е чувал „друг политик да е обект на такъв системен подход“. „Още сънищата на Борисов не сме чули“, добави вицепремиерът.
Попитан дали знае кой записва Борисов, Дончев отвърна, че няма да прави спекулации по темата и коментира многозначително: „Ползвайте максимата от римското право – кой има интерес от тази работа.“
„Очевидно демокрацията има някакви дефекти в България“
„Исканията на протестиращите са разнопосочни„, коментира вицепремиерът, макар че вече 22-ри ден протестиращите поставят две основни искания – оставката на кабинета и на главния прокурор.
„Очевидно демокрацията има някакви дефекти в България и очевидно нещо трябва да се подобри. Демокрацията предполага разговор, стига да има адекватен формат, готови сме да разговаряме с протестиращите“, каза той.
И напомни, че правителството не смята да подава оставка. По думите му „четирите оставки на министри са знак, че няма политически обвързаности, които се приписват на кабинета“.
Преди половин месец премиерът Борисов поиска оставките на трима ключови министри заради обвързаности с ДПС и Делян Пеевски, но при самото обявяване на рокадите посочи други мотиви за махането им.
Томислав Дончев определи за трудно приемлив вариант оставката на премиера Борисов, който е лидер на управляващата партия. „Това би бил опит за мимикрия и не е честно„, отбеляза той. Според него повечето българи не искат предсрочни избори.
„Властта е много тежка раница и трябва да имаш здрави рамене“, каза Дончев.
„Странно нещо е животът, преди над 20 години аз също протестирах, сега съм от другата страна на протеста. Много се надявам някои от тези хубави момичета и момчета по площадите днес да бъдат утре кандидати за депутати“, коментира още Дончев пред БНТ.
Има групи протестиращи, провокирани от чужди интереси
Земеделският министър Десислава Танева също се изказа за протестите, посочвайки чужди интереси зад тях.
„Защо не спира протестът – има няколко възможни отговора. Включително и защото има групи, които са провокирани от чужди интереси“, каза тя пред бТВ, но конкретизира чии са тези интереси и кой точно ги прокарва.
„Това не е форма на граждански диалог. Не трябва да се решават с такива методи определени въпроси. Народът решава – но не решават 10, 20, 1000 или 10 хил. души. След броени месеца ще се проведат напълно редовни парламентарни избори, очакват ни много трудни месеци. Управлението, и аз съм част от него, по никакъв начин не ограничава включително и това гражданско неподчинение, което няма законово основание“, каза Десислава Танева.
Тя заяви, че получавала много запитвания от свои избиратели защо властта позволява да се спира нормалния живот на хората в София.
„Не мисля, че когато нещо се прави с всички средства, включително и непозволени, това може да доведе до по-добро“, допълни Танева.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте