През 2017 и 2018 г. само двама, упражнили насилие над медици, са получили ефективни присъди, които са условни, плюс парични глоби. Пред 2018 г. са образувани 26 досъдебни производства, а в предходната година – 37. От началото на тази година в центровете за спешна помощ и в спешните отделения в страната има 8 случая на физическа разправа с медици. Това съобщи председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров при откриването на новата национална кампания на съсловната организация срещу насилието над медици под мотото „Добрата дума лекува“.

От съсловието изразиха мнение, че промените в Наказателния кодекс от 2013 г. не работят. Измененията предвиждат за лека телесна повреда, нанесена на медицински служител по време на работа, да се наказва до 3 години затвор, а ако нараняването тежко – до 10 години. Д-р Маджаров припомни, че в периода 2011-2013 г. има двама осъдени за побой над медици, а след приемането на промените в НК в периода 2014-2016 г. е само един.

По данни на МЗ само от началото на годината са регистрирани 114 случая на вербална и 8 случая на физическа агресия в центровете за спешна помощ и 227 случая на вербална и 4 на физическа агресия в лечебни заведения.

Зам. здравният министър Бойко Пенков заяви, че в момента МЗ проучва къде и по колко записващи камери ще бъдат необходими в спешните центрове и в спешните отделения в страната. Той увери, че спешните екипи ще бъдат оборудвани с нови паник бутони. ДУМА припомня, че МЗ дава подобни обещания повече от 2 години. Пенков припомни за споразумението на МЗ с Прокуратурата за бърза реакция при нападения над медици.

Кампанията на БЛС „Добрата дума лекува“ е подкрепена от омбудсмана Мая Манолова, БЧК, асоциацията на професионалистите по здравни грижи, МЗ, Александровска болница, а нейно лице е актьорът Владимир Карамазов.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar