С почти 70% са се увеличили шофьорите, заловени да карат след употреба на наркотици. Това съобщи във вторник шефът на пътната полиция Димитър Мичев. Даните сочат, че през първото тримесечие на 2023 г. са заловени с 68% повече дрогирани водачи спрямо същия период на миналата година. Увеличението при шофиращите след употреба на алкохол е доста по-скромно – 5%.

Повече пияни, отколкото дрогирани

И макар че ръстът на дрогираните е много голям, като абсолютна бройка пияните шофьори продължават да са повече. От началото на годината са хванати 2400 души с алкохол и 1200 с дрога.

Това съотношение се запазва и на годишна база. През цялата 2022 г. са 11 266 пияни щофьори и 4488 упоребили наркотици.

На какво се дължи резкият скок в броя на нарушителите с дрога не стана ясно. От миналото лято обаче МВР провежда ежедневна специализирана операция срещу пияни и дрогирани шофьори. Тя започна след тежката катастрофа при столичния хотел „Хемус“, при която загинаха две млади жени. Обвиняем за смъртта им е Георги Семерджиев.

Голяма част от шофьорите, участвали в катастрофи, са употребили алкохол или наркотици, сочат още данните на МВР. От началото на годината са проверени са 349 произшествия. В 265 от случаите шофьорите са употребили алкохол, в 68 – наркотици, а при 15 от произшествията – и двете. При тези инциденти са загинали 13 души, а 131 са ранени. Спрямо същия период 2022 г. се отчита намаление с 9% при произшествията от този вид, но има увеличение на загиналите с 44%, а на ранените с 39%.

Отказ

Расте и броят на хората, отказали да бъдат изследвани с дрегер или тест за наркотици. В тези случаи наказанието е отнемане на книжка, но то е пак е по-леко в сравнение с прокурорското разследване, до което може да се стигне, ако се установи алкохол над 1.2 промила например. Затова нарушителите масово предпочитат да се разделят със свидетелството си.

При тестването за наркотици има и друг проблем. Уредите на МВР често отчитат грешни резултат. За да бъде потвърден или отхвърлен, трябва да се изследва кръвна проба. Болниците, които правят това, са изключително малко на брой. Затова пробите се бавят с месеци, а през това време заподозрян може да търпи най-различни последствия – от отнемане на книжка до арест и наказателно дело.

Някои считат, че има проблем и с начина, по който се отчита наличието на наркотично вещество. Наредбата, по чийто правила се прави това, не прави разграничение за количество или въздействие върху човешкия организъм. Търси се само наличие или липса. Т.е. човек може да бъде тестван или даде положителни резултати дори ако употребата е била дни по-рано.

Кампания

В сряда пътната полиция и Българската петролна и газова асоциация обявиха началото на кампанията „С бистър ум зад волана“. Тя предвижда възможност шофьорите ще могат да се тестват доброволно и безплатно за алкохол и дрога по бензиностанциите, каза пред БНР председателят на асоциацията Живодар Терзиев.

„Кампанията предвижда информираност на клиентите възможност да се тестват и възможност дори онези, които са забравили, че са употребили едно малко преди да се качат зад волана, да го осъзнаят. В нашите бензиностанции всеки клиент ще получи тестер за алкохол еднократен, възможност да се тества на стационарен такъв. Това е доброволно, съответно пък проверката пред органите на стационарния дрегер няма да води до следващата проверка от органите на КАТ, ако те не присъстват на обекта“, обясни той.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar