С присъда, но не и за отнетия по особено жесток начин живот на 94-годишната Емилия Бузова, приключи на втора инстанция процесът срещу обвинения в нападението срещу възрастната жена. В мотивите си Софийският апелативен съд отправя изключително остра критика към разследващите за начина, по който са подходили към разследването и който не е позволил да стане ясно кой е извършителят на престъплението.

„Пропуските на органите на досъдебното производство по разследването (…), водят до невъзможност да се установят авторите на нападението“, се казва в съдебното решение.

На първа инстанция Петър Петров получи 22 години лишаване от свобода за това, че през октомври 2015 г. проникнал в дома на възрастната жена във Видин и ѝ нанесъл побой, от който тя по-късно починала. Петров бил задържан с полицейска мярка за 24 часа и след това освободен поради липса на доказателства.

Случаят бе огласен от близки на пострадалата, които призоваха полицията да си свърши работата. Това отбелязва и съдът в мотивите си: „Единствено като следствие на медийният отзвук от публикациите е започнало действителното разследване на станалото“.

Магистратите са категорични: органите на досъдебното производство не са провели адекватно във времето и законосъобразно първоначално разследване, като задържаните още в деня на побоя лица не са били освидетелствани, не са били взети проби от тях, а междувременно не са разпитали и Бузова приживе, макар тя да е била в състояние да говори за случилото се продължение на поне 5 дни.

За решението Петров да бъде пуснат след ареста си коментарът е лаконичен: това е „обстоятелство, което настоящият съд оставя без коментар, за да не наруши етичните норми на отнасяне към органите на досъдебното производство“.

„Липсата на законни и достоверни доказателствени източници за това, че упражненото спрямо пострадалата насилие е извършено от подсъдимия, не дава възможност неговата наказателна отговорност да бъде ангажирана за причиняването на смъртта на пострадалата“, посочват магистратите в решението си, с което присъдата на Петров е намалена значително, отпада и гражданският иск.

Решението може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar