Италианските власти арестуваха 334-ма членове и сътрудници на калабрийската мафия Ндрангета в страната и чужбина, включително в България, съобщиха медиите на Апенините. Това е вторият най-голям удар срещу мафията в Италия досега.

Задържани са хора от клановете Манкузо и Лимбади на Ндрангетa в Калабрия, България, Германия и Швейцария. Това стана по заповед на Никола Гратери, шеф на прокуратурата „Антимафия“ в град Катандзаро.

Обвиненията срещу всички тях варират от връзки с мафията до убийства, изнудвания, рекет, фиктивно притежаване на собственост, пране на пари и др.

Българката

Живка Танева

Димитрова е

сред 334-мата

задържани

в Италия при акцията срещу ндрангетата. Това съобщава италианският сайт calabria7.it и допълва, че жената е поставена под домашен арест. Не се споменава обаче каква е била ролята ѝ в престъпната организация, нито подробности за жената.

Проверка на „24 часа“ обаче показа, че жена с тези имена има кафене „Сублиме“ в градчето Сант Онофрио в Калабрия. Родена е на 30 март 1981 г. В българския Търговски регистър не излиза нищо при търсене за Живка Танева Димитрова.

В информациите в Италия все още не се уточнява

каква точно е

българската

следа в

разследването

срещу Ндрангета.

Само преди дни обаче италиански медии съобщиха за плануван трафик на отпадъци към България от страна на калабрийската мафия. Той трябвало да мине през област Умбрия. Това трябвало да стане чрез фирма за отпадъци в Умбрия, чрез която да се изнасят „отпадъци от всякакъв вид, включително и опасни“ към България.

Според прокурора от „Антимафия“ Никола Гратери това бил планът, замислен от двама босове от Ндрангета, които сега са арестувани. За този план станало ясно от подслушани телефонни разговори от 18 януари 2018 г. между Джузепе Пино Бенинказа и Паскуале Никола Профити. Те били смятани за босове на нелегалната организация, оперираща между Калабрия и Умбрия.

Ето какво казал Паскуале според публикуваните във в. „Кориере ди Умбрия“ засечени разговори: „Ти

намери ми някаква

фирмичка тук

за събиране на

боклуци, ще я

вземем, в смисъл, че ще

влезем в нея… имаме излаз

в България…

Всякакъв вид, отпадъците не заминават, има документи, дават ни парите, можем да си направим хубав бизнес“.

Пино отговаря: „Не е лесно, не е нещо лесно“, а Паскуале допълва: „Ти ми намери нещо, защото има нужда, защото в Италия не знаят къде да ги дянат“. Според прокуратурата става ясно, че съществува план на Ндрангетата да се интегрира в нов сектор от претопяването на отпадъците.

Според в. „Гадзета дел Суд“

връзката

България – Калабрия

за нелегален

трафик на отпадъци

била разследвана от властите в Катандзаро и Реджо Калабрия. На 12 декември т.г. бяха изпълнени в тази връзка заповедите за арест срещу 27 души от калабрийските кланове Маноло – Трапасо – Дзофрео.

260 от обвиняемите в последната акция на италианските власти се намират в затвора, а другите са под домашен арест. Още 82-ма души се разследват, така че цялото разследване обхваща общо 416 души. Запорирано е имущество за 15 млн. евро.

Сред арестуваните са

бившият депутат

от „Форца Италия“

Джанкарло Пители,

кметът на Вибо Пицо Джанлука Калипо, шефът на общинската полиция на Вибо Валентия Филипо Неши, представител на съда на Вибо Валентия, собственици на местни фирми от строителството и ресторантьорския бизнес и др.

В разследването на властите под наименованието „Ринашита-Скот“ е замесен и известният като патриарх Луиджи Манкузо, който още от 90-те години на миналия век е оторизиран да говори от името на „елита“ на калабрийските мафиотски кланове.

„Това е сериозно, конкретно и аргументирано разследване, по което работя още от встъпването си в длъжност в Катандзаро“, каза пред медиите прокурорът Гратери. При разследването е изплувало на бял свят преплитането на интереси между клановете и представители на политиката и бизнеса. Следователите са документирали срещи и съвещания между босове и членове на Ндрангета.

При сегашната крупна операция срещу Ндрангета са участвали едновременно над 2500 души от спецчастите на карабинерите, но също и екипи парашутисти, мобилни отряди, екипи с кучета в много области на Италия, както и в чужбина – България, Германия и Швейцария.

Престъпната

история на

обвиняемите е

описана върху

13 500 страници

от властите. Над 5 млн. листа хартия, принтирани по мотиви за сигурност на различни места от тези на арестите, са били транспортирани с бронирани камиони, за да бъдат връчени на обвиняемите.

Според прокурора Никола Гратери последният удар срещу Ндрангета, включващ 416 обвиняеми, е най-големият след известния като максипроцеса от Палермо. През 1987 г. в сицилианската столица беше открит съдебен процес срещу 475 обвиняеми за връзки с Коза ностра.

Маринов: Не сме арестували

българи, няма данни Ндрангета

да извършва дейност у нас

До този момент на територията на България няма извършени арести по искане на италианските служби. Това каза вътрешният министър Младен Маринов пред журналисти в парламента по повод информацията в италианските медии, че при операция срещу калабрийската мафия са издадени 334 заповеди за арести, като част от заподозрените били заловени у нас.

В непрекъснат контакт сме с италианците не само по такива случаи, а и по други, които се развиват в момента – чисто като обмен на информация. Но досега не са искали от нас информация. Нямаме данни те да развиват дейност на територията на България, нямаме данни и за български граждани, коментира Маринов.

Направили сме проверка. Разпоредили сме да се свържат с наши представители там, включително и с представител на италианската полиция, който е в България в посолството. Те ни увериха, че няма български граждани, не знам по каква причина името на страната ни съществува в тази операция, но имаме официална информация, категоричен бе вътрешният министър.

На въпрос истина ли е, че това има връзка с докарания нелегално у нас боклук от Италия, Младен Маринов отговори: „Какво се говори, какво се пише… Аз ви казвам това, което имаме по информация. Длъжни сме да кажем това, което имаме по официален път. Всяка друга информация – оперативна или добита от медиите – може да се интерпретира по всякакъв начин. Казвам ви какво сме направили до момента, във всеки етап може да изскочи нова информация“.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar