ЕП подкрепи Кьовеши за главен прокурор на ЕС
Окончателният избор ще бъде направен след преговори между представители на евродепутатите и на Съвета на ЕС
Председателският съвет на Европейския парламент потвърди, че румънката Лаура Кьовеши е най-добрата кандидатка за европейски главен прокурор, и реши да не подлага този избор на пленарно гласуване. Съветът се състои от председателството на ЕП плюс ръководителите на политическите групи. Взетото вчера решение гласи, че ЕП подкрепя кандидатурата на Кьовеши и дава мандат на трима евродепутати – Клод Мораес, Ингеборг Гресле и Джудит Сарджентини да водят от името на ЕП преговорите със Съвета на ЕС за избора на бъдещия главен прокурор на ЕС по възходящ ред на кандидатурите. Предложението за състава на преговорния екип от страна на ЕП е било на румънския евродепутат Мариан-Жан Маринеску, зам.-председател на групата на ЕНП в Европарламента, съобщи той във Фейсбук. Мораес (социалисти и демократи, Великобритания) е председател на комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, холандката Сарджентини (Зелени) е зам.-председател на същата комисия, а германката Гресле (ЕНП) е начело на комисията по бюджетен контрол. Преговорният екип от Съвета на ЕС ще бъде оглавяван от трима посланици на страните – членки на ЕС.
Миналата седмица тези две комисии в ЕП гласуваха в подкрепа на Кьовеши и така се противопоставиха на правителствата в ЕС, които чрез своите посланици в КОРЕПЕР дадоха подкрепа на френския кандидат за главен прокурор на ЕС Жан-Франсоа Бонер, а Кьовеши оставиха далеч зад него. При това положение ще започнат преговори между ЕП и Съвета на ЕС кой да стане догодина първи главен прокурор на ЕС с еднократен мандат от 7 години. След постигане на споразумение се очаква вот в ЕП за одобрение на окончателната кандидатура. Според „ИЮ Обзървър“ преговорите между ЕП и Съвета на ЕС може да се проточат.
Румъния, която полага огромни усилия да спъне Кьовеши, вчера се опита да повлияе на председателския съвет чрез две акции. Румънската кандидатка бе извикана на разпит в специалната прокуратура по скалъпено дело срещу нея за финансова злоупотреба при изпълнение на служебните й задължения, докато беше главен прокурор на Националната дирекция за борба с корупцията (ДНА). А министърът на правосъдието Тудорел Тоадер публикува писмо във влиятелния британски в. „Файненшъл таймс“ с обвинение срещу Кьовеши, че е подлагала на тормоз румънската правосъдна система като шеф на ДНА. Той твърди, че за четирите години на този пост тя е образувала преписки срещу 3420 съдии и прокурори, което представлява половината от магистратите в страната. Само 30% от тях са били по сигнали отвън, а останалите 70% са били по инициатива на ДНА.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте