Европейската комисия съобщи, че днес започва две наказателни процедури срещу България и продължава трета, тъй като страната не е съобщила да е приела в срок национално законодателство, прилагащо изцяло евродирективи. ЕК е изпратила уведомително писмо до България (както и до още 13 членки на ЕС), защото не са докладвали, за приемането на правилата за резервационните данни на пътниците. Държавите в ЕС трябваше да ги въведат до 25 май.

Резервационните данни се отнасят до информацията, предоставяна от пътниците на въздушните превозвачи при купуването на билет и регистрирането за полет. Тези данни може да включват информация като име на пътника, дати и маршрут на пътуването, номер на мястото в самолета, багаж, данни за обратна връзка и използвани платежни средства. Правилата изискват държавите да създадат национална система за събирането, оценката и обмена на тези данни за целите на правоприлагането.

ЕК е изпратила още едно уведомително писмо до България (както и до още 16 членки на ЕС), които не са изпълнили директива за киберсигурността, касаеща мрежите и информационните системи. Тези страни трябвало да направят това до 9 май. България и други членки на ЕС разполагат с два месеца, за да отговорят на официалните уведомителни писмо, като след изтичането на този срок ЕК може да обмисли възможността за изпращане на мотивирани становища.

Такова мотивирано становище – втори етап от наказателната процедура, ЕК е изпратила на България и Полша, защото не са приложили директивата за инфраструктура за алтернативни горива. Тези правила предвиждат въвеждането на общи изисквания за инфраструктурата и основните разпоредби, улесняващи използването на електромобили. Те целят да се намали въздействието върху околната среда и трябваше да влязат в сила до 18 ноември 2016 г. Страната ни има два месеца за отговор, след което ЕК може да предяви иск пред Съда на ЕС срещу България.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar