Европейската прокуратура се е задействала по разкритията на земеделския производител Светослав Илчовски в комисията в предходния парламент по ревизията на управлението на ГЕРБ, която продължи работата си и в настоящото Народно събрание. Това стана ясно в сряда по време на заседанието на ръководената от Мая Манолова временна комисия.

Пред депутатите от миналия парламент агробизнесменът изнесе твърдения за борсови манипулации с акциите на „Градус“, за рекет от управляващите и други твърдения за злоупотреби. Илчовски обяви, че е видял видео с извършени извращения с бизнесмена Миню Стайков в ареста, което Стайков отрече.

Илчовски направи и шокиращи изявления за плащани от него подкупи от близо 1 млн. лв., за фиктивни сделки за 60-70 млн. лв., за рекет над фермери с цените за напояване, за златните кюлчета в чекмеджетата на бившия премиер Бойко Борисов и други злоупотреби.

Повечето му обвинения бяха свързани със собственика на фирмата „Градус “ Иван Ангелов. Той на свой ред обвини Илчовски в лъжи и се закани да го даде на прокуратурата

В средата на май агробизнесменът прекара над три часа на разпит в спецпрокуратурата.

По време на заседанието на комисията по ревизията зам.-министърът на вътрешните работи Енчо Мирчев предаде на Манолова документите по разследването от страна на МВР и потвърди, че делегация на Европейската прокуратура е посетила Светослав Илчовски в дома му и периодично е изпращала указания за действия на българските власти.

За това дали българската прокуратура е направила проверка все още нямаме информация, каза самата Мая Манолова. Според нея инспекторатът на земеделското министерство не иска да си свърши работата, защото и Илчовски, и собственикът на фирма „Градус“ са едни от едрите собственици в сектора.

Ръководителят на Инспектората към Министерството на земеделието, храните и горите Спас Парапунов заяви, че са изпратили писмо до Илчовски с искане за уточняваща информация за картел при търговията с маслодаен слънчоглед, но ведомството не намерило телефона за връзка с бизнесмена.

Информирани сте от парламентарна комисия. Изпратили сте едно писмо и с това се изчерпва работата ви по сигнала на Илчовски ли? Просто не искате да си свършите работата. Опъва се чадър от агенцията по храните над едрите фирми. Едни и същи придворни фирми се ползват от този чадър и за тях подходът е „не знам, не чух, не видях“, обърна се Манолова към ръководителя на инспектората към агроведомството.

„Очаквам да се задействате, да се свържете с него и да направите проверка. Не е сериозно да не можете да се свържете с едни от най-едрите субекти във вашия сектор“, каза тя.

Зам.-министърът на правосъдието Мария Павлова каза, че ведомството е проверило сигнала за физическо насилия над задържан и той не са е потвърдил. „Направили сме проверка за Миню Стайков, не се потвърждават данните, изнесени в сигнала. Почти през целия период на той се е намирал в болнично заведение“, каза тя.

Относно твърденията на Илчовски за фиктивни обороти, фактури за които бяха разгледани на закрито заседание на Комисията по ревизията, председателят на Комисията по финансов надзор Бойко Атанасов заяви, че ведомството му няма право да разследва дали фактурите са реални или фалшиви, но информацията е изпратена до НАП. Проверката от НАП все още продължава, по думите на Атанасов. А за резултатите комисията по ревизията ще бъде информирана на закрито заседание.

Заместник-директорът на НАП Георги Георгиев обяви, че проверки на фирмата „Градус“ са извършени след сигнала, но не и преди. Сега се инспектира търговска кореспонденция, реалност на сделките, движение на обороти на седем дружества и две физически лица, но данните са осигурителна тайна и ще бъдат предоставени на закрито заседание.

Става дума за фиктивен оборот и това се отразява на акциите на борсата, подчерта Манолова.

От ДАНС заявиха, че са препратили сигнала на Илчовски до сомисията по ревизията в предишния парламент до главния прокурор за преценка има ли извършено престъпление.

Съгласно закона КПКОНПИ, а не ДАНС е оторизиране да разследва корупционни практики, казаха от агенцията за националната сигурност.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar