Европейският парламент и страните членки на ЕС одобриха днес създаването на агенция на ЕС срещу прането на пари и финансирането на тероризма, предаде Франс прес. Все още не е решено къде ще е централата й, като се споменават няколко страни начело с Франция и Германия.

Тази нова структура с наименованието Орган срещу прането на пари (AMLA) ще бъде натоварена със задачата да контролира и координира националните органи, за да разкрива по-добре и да се бори със съмнителни трансгранични дейности.

Агенцията ще има правомощия за надзор и налагане на санкции, за да гарантира спазването на европейските финансови правила. Тя ще контролира пряко около 40 кредитни учреждения и финансови институции, които се смятат за рискови, включително доставчиците на услуги за криптоактиви, предаде БТА.

„Новият орган ще промени правилата на играта в борбата срещу прането на пари в ЕС“, изрази задоволството си испанският съдокладчик Ева Мария Попчева от либералната партия „Обнови Европа“.

По-доброто справяне с незаконните трансакции ще направи и по-трудно финансирането на атентати в Европа.

Новата европейска агенция „ще играе и ключова роля за избягване на заобикалянето на финансови санкции като тези срещу Русия“, подчерта Попчева.

Подозрителните финансови дейности са около 1 на сто от брутния вътрешен продукт на ЕС или около 130 милиарда евро, според Европол (Агенция на ЕС за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие).

Създаването на нов орган бе предложено от ЕК през юли 2021 година.

Постигнатото днес политическо споразумение за този проект все още трябва да бъде официално одобрено от евродепутатите на пленарно заседание и от Съвета на ЕС, който обединява 27-те страни членки.

Европарламентът и Съветът ще трябва да решат кой град ще приеме новия Орган срещу прането на пари и неговите 250 служители. Те обсъждат понастоящем правила за селекционния процес.

Девет града са подали кандидатурата си в ЕК до крайния срок 10 ноември – Париж, Брюксел, Франкфурт, Дъблин, Мадрид, Рим, Рига, Вилнюс и Виена.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar