ДПС, която заедно с ГЕРБ и БСП е част от коалиция „хартиена бюлетина“, стига по-далеч от първоначалната идея и предлага пълна отмяна на гласуването със сегашните машини. На тяхно място партията предлага да се въведат устройства, които да сканират хартиените бюлетини, но това да стане от местните избори през есента на 2023 г.

Това се разбира от направени от депутати от Движението предложения за промени в Изборния кодекс. Текстовете са внесени между двете четения на одобрените на първо четене и обединени законопроекти на БСП и на „Демократична България“.

Освен ДПС, предложения между двете четения са направили и от ПП, от ДБ и от ГЕРБ. ПП иска да има отделни секции с хартиено гласуване и отпадане на прага за пренареждане на листи, ДБ предлага преброителни центрове, а ГЕРБ иска отпадане на още невъведения избирателен район „Чужбина“.

Отворилият Изборния кодекс законопроект на социалистите, които през 2021 г. ентусиазирано подкрепяха машинния вот, беше внесен още в предишния парламент с настояване да се върнат бюлетините, след като лидерът на партията Корнелия Нинова посочи вота с устройства като една от причините за електоралния срив на социалистите. Предложението им е в големите секции гласоподавателите да избират дали да гласуват с машина или с хартия. И в предишния парламент социалистите бяха подкрепяни от ГЕРБ и ДПС, но тогава трите партии нямаха мнозинство и не успяха да върнат хартията, а сега имат и предложенията бяха приети без проблем на първо четене.

Според действащия Изборен кодекс в секциите с над 300 избиратели в страната и чужбина се гласува само с машина, а в по-малките секции – само с хартия. Гласуването предимно с машини намали недействителните бюлетини, скъси времето за обявяване на резултатите и улесни членовете на повечето секционни комисии, на които не се налагаше да броят хартиени бюлетини, да мъкнат чували и да чакат по опашки за предаване на книжата си.

ДПС „надгражда“ и предлага да не се гласува със сегашните машини

Искането на ДПС предвижда сегашните машини, за чието купуване държавата даде общо над 53 млн. лева без ДДС, да спрат да се използват отсега нататък. Партията иска на тяхно място, но за местните избори догодина, да бъдат купени нови устройства, които да сканират хартиени бюлетини.

Проектът предвижда избирателите да гласуват на хартиени бюлетини, след това те да минават през сканиращо устройство, което да е поставено върху кутията, в която се съхраняват бюлетините. Освен това от ДПС искат скенерът да разполага с принтер, който подобно на сегашните машини, да отпечатва разписка, която да се пуска в отделна кутия.

Идеята на Движението е ако бюлетината е попълнена неправилно, скенерът да не я приема.

Част от мотивите на ДПС за предложенията са:

„Избирателната активност достигна рекордно ниски нива. Принос за това имат и машините, които бяха въведени и станаха единственият начин на гласуване. Значителна част от избирателите не отидоха до урните поради страх от несправяне с машинното гласуване“.

Според статистически анализ на резултатите от 11 отделни проведени вота от 2013 г. до 2022 г. обаче няма връзка между машините и ниската избирателна активност на изборите. Освен това не е вярно, че вотът със сегашните устройства е „единственият начин на гласуване“, защото според все още действащия закон с тях се гласува в секциите с над 300 избиратели, а в по-малките се гласува само с хартиени бюлетини.

ГЕРБ и гласуването в чужбина

Предложенията на ГЕРБ между двете четения предвиждат отпадането на все още невъведения избирателен район „чужбина“. С последните промени в изборния кодекс беше предвидено да има отделен многомандатен избирателен район за чужбина и той да бъде въведен след обявяването на резултатите от преброяването, което стана след последните избори. Партията на Бойко Борисов предлага такъв да няма и тези текстове да отпаднат от действащия закон.

Текстовете на ГЕРБ предвиждат още нови секции в чужбина да се откриват при завишен брой подадени заявления – не 40, както е сега, а 100. Освен това искат в секциите зад граница членове на комисии вече да не могат да са членове хора, предложени „въз основа на предложения от организации на български граждани в съответната страна“.

Партията иска още разписките от машините за гласуване да се считат за бюлетини и да се броят те, а не както е сега – това да е само контролна разписка, която ЦИК да определя дали да се брои или не.

Освен това се премахва записването и преноса на данни от машинното гласуване на електронен носител. Тоест, идеята на ГЕРБ е машините да се превърнат в обикновен принтер за бюлетини, които да се броят на ръка.

ПП иска секции за хартиено гласуване във всяко населено място

От „Продължаваме промяната“ са внесли няколко предложения за промени в Изборния кодекс. Те предвиждат във всяко населено място да се разкриват секции за гласуване само с хартиена бюлетина, като броят им е „не по-голям от 15% от общия брой секции, предвидени за населеното място, но не по-малък от една“. Така в малките населени места, в които има само една секция, тя ще бъде с хартиено гласуване, а в големите градове– 85% от всички секции ще са само с машини, а 15% само с хартия.

Идеята на формацията е дори даден гласоподавател да е вписан в секции с машинно гласуване, той да може с деня на изборите да заяви желанието да гласува в такава само с хартиени бюлетини, като попълни декларация, че няма да гласува на друго място. Подобна „миграция“ на избиратели в страната в момента е възможна само в конкретни и редки случаи – например когато гласуващият е студент.

ПП настояват да отпаднат предложенията на БСП във всички секции с над 300 гласоподаватели да има избор между хартия и машина.

Формацията на Кирил Петков и Асен Василев иска още кандидат за народен представител да може да бъде издиган само от една листа, а не както е сега – от две. ПП предлага още гласовете без преференции за дадена формация да не се считат за такива за водача на листата, премахва се и прагът за пренареждане на листи.

Освен това от ПП, които в момента нямат свой представител в ЦИК, искат в 14-дневен срок да бъдат назначени нови членове на комисията при спазване на съотношенията в сегашният парламент. Така ПП, „Възраждане“ и „Български възход“ също да имат издигнати от тях членове.

ДБ иска преброителни центрове

„Демократична България“ предлага бюлетините да не се броят от секционните комисии, а от преброителни центрове.

Идеята е териториите на избирателните райони да бъдат разделени на преброителни участъци, като всеки от тях трябва да обхваща 20 000 избиратели.

„Преброителните комисии ще се назначават от районните или от общинските избирателни комисии, ще са съставени от представители на парламентарните партии пропорционално на големината им и ще бъдат толкова големи, колкото общинските комисии“, обясняват от формацията.

ДБ предлага тези преброителни центрове да приемат изборните книжа от секционните комисии, които попадат в техния „участък“, да броят гласовете за формациите и преференциите, а да изготви протокол за резултат от гласуването в съответния участък до 24 часа след края на гласуването.

Обединението посочва като мотив за предложенията си това, че на първо четене бе прието в секциите с над 300 избиратели да се гласува и с машини, и с хартия. „Следва да се предвидят съответните механизми за ограничаване на възможностите за допускане на грешки и извършване на злоупотреби при отчитане на изборния резултат“, пише още в мотивите на предложението за преброителите центрове.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar