Издаването на фалшив сертификат за ваксинация се наказва с лишаване на свобода до 2 г. Това обясни адвокат Силвия Петкова, специалист по медицинско право.

Според нея обаче наказанието е ниско на фона на обществената опасност и би било справедливо да се увеличи на 6 г. затвор. Пред Нова нюз обаче адвокат Петкова призна, че около 80% от наложените наказания се отменят от съда на процедурно основание, а за хората с чисто съдебно минало вероятно присъдата ще бъде условна или дори да не се стигне до присъда.

Междувременно Българският лекарски съюз за пореден път се разграничи от действията на медици, които издават фалшиви документи. „След решение на съда такъв човек не може да практикува. Той е извършил престъпление“, коментира пред Нова зам.-председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов.

По думите му да се изхвърля ваксина, както правят участниците в схемите за менте сертификати, е кощунство. „Напълно е постижимо да се разплетат схемите за издаване на фалшиви сертификати, но трябва да може да се докаже вина. Като се види, че при д-р Х при поставени 1000 ваксини 500 души са се разболели, е ясно, че има измама. Или както става ясно, когато хората със сертификати в момента, в който са подписали информираното съгласие, не са били в България например“, каза д-р Брънзалов. Той заяви, че негови пациенти, които са реално ваксинирани, са се заразявали, но процентът на тези случаи е твърде нисък.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar