Доц. Наталия Киселова: Възможно е председателят на НС да бъде избран чрез тайно гласуване
Конституцията не предвижда Народното събрание да действа без председател – възможно ли е обаче председателството да е ротационно? Темата пред БНТ коментира конституционалистът проф. Наталия Киселова.
„Ако под ротационно председателство се има предвид да бъде избран един, тъй като Конституцията говори за председател, то това е възможно и джентълменски да се споразумеят, че след определен период от време този избран за председател ще подаде оставка и на негово място ще изберат друг“.
Тя коментира, че депутатите могат да приемат правила за тайно гласуване и да се изключи опцията „въздържал се“.
„Възможно е да се гласува тайно, с бюлетина и само с отговори „да“ и „не“. Може да се приеме в това гласуване да няма опцията „въздържал се“. Ако изрично се предвиди, че се гласува само с „да“ и „не“ по отношение на кандидатите, така елиминираме гласовете „въздържал се“.
БНТ: Има ли механизъм, в който те да приемат някакъв тип законодателно решение, в което да има двама председатели и те да се редуват през определен период?
Ако под законодателно решение имате предвид изрично решение на НС, не мисля, че това възможно, но нека видим утре какво ще предложат, защато е възможен вариантът, който споменаха за председателството на ЕП, но също така е възможно и джентълменски да изберат някой от кандидатите.
Има и друга възможност – да се намали кворумът или някоя от групите да не участва в гласуването за да се изпълни изискването да се гласувал повече от половината присъстващи народни представители, обясни доц. Киселова. Според нея вариантът опозицята да не издига кандидат също е възможен.
Изборът на председател всъщност е единствената възможност да се отпушат другите процедури в НС, коментира конституционалистът.
„Народните представители не могат сами да вземат решение да се саморазпуснат, трябва да се мине по процедурата на чл. 99 (на Конституцията – б.р.), тоест да е констатирано, че не може да се състави правителство. Изборът на председател всъщност е единствената възможност да се отпуши процедурата за предсрочно разпускане на парламента.
По думите ѝ е недопустимо процедурата по избор да продължи и след утре. Призова депутатите да вземат решение, ако не искат да останат в историята като парламентът, който всеки ден избира председател.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте