11 жени са загубили живота си след домашно насилие от началото на годината – само за три месеца. А 2700 са потърсили помощ от „Асоциация Анимус“.

„Няколко пъти директни заплахи, че ще ми размаже главата, че ще ме нареже на парчета“. Заплахите тази жена получава от мъжа си, дори след ограничителната заповед и извеждането от дома им.

Срещу насилника има 3 досъдебни производства – за нарушаване на ограничителната заповед, за преследване на нея и близките ѝ, и за заплаха за убийство.

Юристи съветват жертвите да сигнализират на тел. 112 за всяко нарушение на заповедта за незабавна защита. И алармират, че са нужни спешни промени в закона.

„Т. нар. насилие в интимна връзка, то третира само тези, които живеят на семейни начала или са в съпружески отношения или живеят в общо домакинство. Ако са интимни партньори не споделят общо домакинство, на практика законът не може да ги защити“, обяснява Гергана Куцева от Българския фонд за жените.

Такъв е и случаят и на Кристина, убита миналата седмица.

Преди месец Бюрото за правна помощ, МВР и Министерството на правосъдието подписаха меморандум в защита на жертвите от домашно насилие. Според него полицията трябва да информира и да съдейства на всяка пострадалата жена как да ползва безплатна правна помощ.

Във всеки установен случай на лице, пострадало от домашно насилие, органите на МВР да го информират за възможността да ползва безплатна правна помощ и да му съдействат за свързване с адвокатския съвет в съответното населено място.

11 адвокатски съвета осигуряват защитник, който отива при жертвата – в районното, болницата или кризисния център.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar