Стрелецът от училище в Паркланд, американския щат Флорида, Николас Крус очаквано получи доживотен затвор без право на замяна, съобщи USA Today.

Присъдата, произнесена от окръжния съдия Елизабет Шерер, беше само формалност, след като съдебните заседатели миналия месец гласуваха против смъртно наказание за Крус.

През последните два дни преди произнасянето на присъдата, се проведоха изслушвания на членове на семействата на жертвите, които изразиха разочарование от решението за доживотния затвор. Сред тях бяха родители на жертви или оцелели при нападението. Те се обърнаха към заседателите и попитаха кое престъпление, ако не извършеното от Крус, заслужава смъртна присъда.

Припомняме, че доживотната присъда идва повече от четири години след най-смъртоносната стрелба в гимназия в историята на САЩ, при която Крус застреля с насилие 17 души и рани други в гимназията „Марджъри Стоунман Дъглас“, в град Паркланд.

Крус, който сега е на 24 години, уби 14 ученици и трима члена на училищен персонал, както и рани още 17 души на 14 февруари 2018 г.

По-късно той заяви, че е избрал Деня на влюбените, за да направи невъзможно учениците да го празнуват някога отново.

Крус е бил изключен от училището и е бил на 19 години, когато е извършил престъплението.

Въпреки че адвокатите на защитата се съгласиха, че клането е било „предумишлено и отвратително“, те твърдяха, че стрелецът е страдал от психическо заболяване за цял живот поради факта, че майка му е злоупотребявала с алкохол по време на бременността си с него.

Прокурорът Майк Сац отхвърли аргумента на защитата, че клиентът им е страдал от неврологично разстройство, като посочи начина, по който той борави с оръжието си по време на нападението.

Самият Крус е поискал да получи доживотен затвор без право на замяна, за да може да посвети живота си на това да помага на другите.

Процесът включваше показания на очевидци от оцелели и видеозаписи от нападението, направени с мобилни телефони.

Стрелбата не само беше обявена за една от най-смъртоносните подобни в историята на САЩ, но и прецедент поради оцелелия стрелец, който е съден за деянието си. Девет други лица са застреляли 17 или повече души в убийства в САЩ, но всички те са били убити от полицията или са се самоубили, преди да могат да бъдат арестувани.

Както винаги при подобни трагедии, това убийство бе последвано от протести с искания за повече контрол при продажбата и употребата на оръжие в страната. За САЩ обаче това е тема, която болезнено разделя обществото.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar