Назначаването на бившия шеф на антикорупционната комисия Пламен Георгиев за генерален консул във Валенсия е поредното грубо погазване на Закона за дипломатическата служба, подигравка с дипломатическата служба, демонстрация на незачитане на опита и познанията в дипломацията и потъпкване на професионализма. Такава е позицията на Българското дипломатическо дружество за назначаването на Георгиев за консул във Валенсия.

Дипломатите призовават правителството да отмени назначението на Георгиев, МВнР да се противопостави на това и на подобни назначения, а президентът да заеме съответната позиция. „За Българското дипломатическо дружество даже е обидно да коментира назначението на Пламен Георгиев за генерален консул на България във Валенсия!“, пише в позицията. Дипломатите напомнят, че позицията на генералния консул е високоуважавана и ценена в двустранните отношения. Те напомнят, че генералният консул не поддържа отношенията между т.нар. служби и не работи с правоохранителните органи, както се посочва в мотивите на МВнР.

От БДД са категорични, че от биографията на Георгиев не е ясно къде точно е научил испански. „Пак за информация на управляващите и знаенето на езика не е гаранция, че можеш да свършиш работата, за която те изпращат – той е просто необходим реквизит“, пише в позицията. Дипломатите недоволстват, че името на Георгиев е съпътствано от непрекъснати публични скандали, „което българското правителство да не си прави илюзия, че приемащата страна не отбелязва“.

„Да изпратиш човек във Валенсия, който няма представа от консулската работа, който няма елементарен опит в дипломацията, е „бедствие“ и за българската общност там, и за България тук, и за дипломатическата служба в частност“, пишат дипломатите и припомнят, че политическите назначения при генералните консули надхвърлят допустимите 20% според Закона за дипломатическата служба.

Българи от Испания също се обявиха срещу назначението на Георгиев и започнаха петиция в интернет в опит да го предотвратят. „Назначава се некомпетентен, нарушаващ законите и моралните норми, компрометиран и нагъл човек“, пише гражданин, подкрепил петицията.

Междувременно от автобиографията на Георгиев, депозирана в парламента през февруари 2018 г., става ясно, че той владее испански на ниво А2, което предполага съвсем базисни умения. За четене и говорене по руски е на ниво В2, докато познанията му по английски са на С1.

Адвокатката Грета Ганева коментира в социалните медии, че Георгиев не отговаря на законовите изисквания за поста.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar