„Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) и БСП внесоха в четвъртък в Народното събрание два законопроекта за насърчаване и регламентиране на доброволчеството в България. Въпреки че вече на 10 заседания партиите не могат да изберат председател, те поеха ангажимент към неправителствени организации по време на кръгла маса в НС за бързото приемане на закон, насърчаващ доброволчеството.

От ПП-ДБ съобщиха, че точно в Международния ден на доброволеца са внесли Законопроект за насърчаване на доброволчеството, който се чака от 17 години.

Законопроектът отговоря на духа на свободата да доброволстваш и създава ясни изисквания за защита на правата и интересите на участващите в доброволческа дейност, посочват от ПП-ДБ. Разписани са правата и задълженията както на доброволците, така и на организаторите на такива дейности. Едно от задълженията на организаторите е осигуряване на застраховки за злополука за доброволците, както и покриване на разходи на доброволците и гарантиране на безопасни условия на работа. Регламентира се сключването на договори с доброволци и осигуряване на удостоверителни документи за тяхната дейност.

Предвижда се подкрепа за неправителствени организации от страна на държавата чрез финансиране на проекти и създаване на механизми за координация между неправителствения сектор и държавните институции.

Повече възможности се дават за младежите доброволци чрез целеви програми за младежко доброволчество, насърчаващи младите хора да участват в обществени инициативи.

Младите ще се подпомагат за развитие на умения като лидерство и работа в екип чрез доброволчески проекти, например национални програми за почистване на плажове и залесяване, включващи обучения и практически дейности за младежи, уточниха от ПП-ДБ.

Предвижда се насърчаване за включване на корпоративния сектор чрез стимулиране на фирмите да организират доброволчески инициативи чрез партньорства с неправителствени организации. Улесняват се корпоративните благотворителни програми, като се предоставя възможност на служителите да участват в социални проекти в работно време, като например в дни за доброволчество, организирани от компании, за възстановяване на обществени обекти.

За да се осигури по-информирано планиране на политики в областта на доброволчеството, се предвижда събиране на официални данни, които да позволят по-адекватни насърчаващи мерки и политики, посочиха още от ПП-ДБ.

По-рано депутатът от БСП Габриел Вълков съобщи, че неговата формация също внася Законопроект за насърчаване на доброволчеството.

„Това е една изключително важна тема, защото засяга над 100 хиляди човека в България, които са доброволци под една или друга форма – хора, които помагат в болниците на докторите и на медицинските сестри, хора, които помагат в планините за издирване на нашите деца“, посочи той.

По думите му това е една изключително важна тема за всеки един българин. Време е това Народно събрание да започне да работи нормално и да говори за политики, за които е избрано, а не за личностни скандали, коментира Вълков.

Стоян Клюнков, млад експерт в основата на изготвянето на законопроекта, обясни, че с него се цели да се изгради цялостна правна уредба на доброволчеството. Той посочи, че в законопроекта е предвидена легална дефиниция за доброволческа дейност, различни права и задължения за доброволците и за лицата, които организират доброволческа дейност.

Много е важно да се предвиди, че всеки един доброволец трябва да има здравословни и безопасни условия за извършване на своята дейност. Лицата, които организират доброволческа дейност, следва да предоставят застраховка в полза на доброволците в определени от закона случаи. Също така, когато е необходимо за дейността да се предостави екипировка, такава трябва да се предоставя безвъзмездно, обясни Клюнков.

Предвиждаме отпуск от три работни дни, който да бъде считан и като трудов стаж. Това е една от ключовите мерки, които считаме, че би насърчила доброволчеството, каза още той.

Клюнков коментира, че не трябва да има каквито и да било тежести, било то административни или други. Той посочи, че са отворени за диалог за постигане на разбирателство по законопроекта.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar