Въпреки че все още нямат официална позиция, ГЕРБ вероятно ще отхвърлят ветото на президента върху поправките в Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Държавният глава върна за ново обсъждане 16 промени, които обобщи с думите, че са „застрашени правовият ред и демократичният характер на съвременната държава“. „Няма основание това вето“, каза пред в. „Сега“ вчера шефът на правната комисия в парламента Данаил Кирилов (ГЕРБ), като уточни, че изразява лично мнение. „Аргументите на държавния глава са стари, предъвквани, те са едно към едно изявленията на колегите от БСП. Няма нищо ново, което да не сме съобразили“, каза той.

В аргументите на ветото на президента Румен Радев се казва, че с промените ще се намали защитата на правата на гражданите, фирмите и неправителствените организации (НПО) от актовете на властта и произвола на администрацията. Според държавния глава увеличението на съдебните такси, които скачат до 900 пъти и стигат 4500 лв., „не съответства на икономическата ситуация и доходите в България“. Преди това и 51 НПО-та излязоха с позиция, в която заявиха, че промените ще превърнат административното право в тайно, скъпо и феодално.

Данаил Кирилов обаче смята, че това „абсолютно не е вярно“. „Таксите не са огромни, пак остават много под нивата на разноските, които струва едно административно дело“, обясни депутатът. Според него те „са минимални“ и определи обвиненията в тази посока като „спекулации“ и „внушения в обществото“. „Що не кажете, че са хиляда пъти в някои от случаите по-ниски от гражданскоправните спорове. Там са 4% от интереса и няма никакви граници. Ако ти си защитаваш твоето жилище по граждански ред, ще платиш примерно 20 хил. лв. държавна такса, а тук не можеш да минеш повече от 1000 лв.“, каза Кирилов. „Ако искат, да ходят пак в Конституционния съд, нашите такси са най-ниски в Европа“, категоричен беше той.

„Вие си защитавайте неправителствените огранизации, те си имат щедри донори от чужбина, така че споко. Ще продължат да си обжалват“, коментира още Кирилов.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar