На първото за седмицата пленарно заседание парламентът ще обсъди на второ четене промените в Закона за МВР, уреждащи заплащането на извънредния труд на служителите с ненормиран работен ден, предаде репортер на БГНЕС.

Вносители на текстовете са управляващите от ГЕРБ, които искат да премахнат сега действащата уредба, спрямо която положеният труд в работни дни над установеното работно време не представлява извънреден труд, поради което не се компенсира с възнаграждение. Служители на ненормиран работен ден пък регулярно полагат такъв, отчитат вносителите.

Така те предлагат друг, при който всеки труд, положен извън установеното редовно работно време до 70 часа на тримесечен период и 280 часа годишно, да се отчита като извънреден труд и да се компенсира с парично възнаграждение. За държавните служители, извън тези с намалено работно време и работещите на смени, ще се установи дневно отчитане на положения труд. Така ще отпадне и компенсирането с допълнителен платен годишен отпуск до 12 дни за положеният труд над дневното работно време.

Приемането на тези промени ще доведе и до повишаване на качеството на работата и мотивацията на служителите на МВР, пишат в мотивите си вносителите на законопроекта. /БГНЕС

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar